Dobrze zbilansowana dieta - catering dietetyczny
Już wiele lat temu zostały ustalone normy żywienia, które dieta musi spełniać, aby mogła być nazywana dobrze zbilansowaną. Wiadomo ile i jakich składników musimy dostarczać wraz z pożywieniem, żeby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Prawidłowa dieta powinna zawierać wszystkie makroskładniki: białka tłuszcze i węglowodany — ich ilości są uzależnione od kaloryczności diety oraz mikroskładniki: witaminy i minerały — ich zawartość w diecie dla poszczególnych osób (wiek, płeć, stan zdrowia) określają Normy Żywienia dla populacji Polski. Dla osób, które na przekór mają z gotowaniem, sprawdzonym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny Szczecin. Wiele firm cateringowych oferuje odpowiednio skomponowane diety, których kaloryczność można dobrać do własnych potrzeb.
To wszystko może wydawać się dość skomplikowane, jednak w praktyce wcale takie nie jest. Wystarczy trochę bardziej zwracać uwagę na to, co się wrzuca do garnka, a naprawdę odpowiednie zbilansowanie diety nie będzie problemem.
Więc jak to powinno wyglądać? Przeczytaj uważnie.
Zdrowa dieta — od czego zacząć?
Na samym początku musisz wyliczyć swoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne (CPM). Jest to ilość energii, jaką musisz dostarczyć swojemu organizmowi, w postaci pożywienia, potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. W Internecie bez problemu znajdziesz wzory, a nawet aplikacje do wyliczenia prawidłowej kaloryczności. Jeżeli Twoja dieta będzie zbyt nisko kaloryczna, organizm będzie czerpał energię z Twojej tkanki tłuszczowej, jeżeli będzie zbyt wysoko kaloryczna, energia będzie odkładana również w postaci tkanki tłuszczowej. Na rynku jest wiele bardzo dobrych firm, które zajmują się przygotowywaniem odpowiednio skomponowanych posiłków. Każdy catering dietetyczny oferuje różnego rodzaju diety pudełkowe, a każda z prawidłową strukturą energetyczną.
Odpowiednio zbilansowana dieta — co dalej?
Mądrzy ludzie już dawno wyliczyli, ile poszczególnych składników musisz dostarczać w swojej diecie. Oto proste podsumowanie, które wszystko Ci wyjaśni.
-
Białko
Musi stanowić 15-20% Twojego CPM. 1 g białka to 4 kcal. Czyli osoba z CPM = 2000 kcal, w ciągu dnia musi spożyć 75 - 100 g białka. Źródłami białka jest przede wszystkim mięso i jaja, jednak zdrowa dieta może obejść się bez nich. Białko dostarczają również nasiona strączkowe, tofu i seitan, nabiał, orzechy. Komponując swoje posiłki, zwracaj uwagę, jaką zawartość białka na 100 g mają poszczególne produkty.
-
Węglowodany
Muszą stanowić 45-60% Twojego CPM. 1 g węglowodanów to 4 kcal. Czyli osoba z CPM = 2000 kcal, w ciągu dnia musi spożyć 225 - 300 g węglowodanów. Węglowodany możemy podzielić na proste i złożone. Źródłem węglowodanów prosty jest mąka pszenna, owoce oraz cukier. Węglowodany złożone znajdziemy w produktach pełnoziarnistych oraz warzywach. Dobrze zbilansowana dieta ma w sobie miejsce na wszystkie węglowodany, jednak powszechnie mówi się, że węglowodany złożone są tymi zdrowszymi.
-
Tłuszcze
Muszą stanowić 25-35% Twojego CPM. 1 g tłuszczów to w przeciwieństwie do białek i węglowodanów, nie 4, a 9 kcal. Czyli osoba z CPM = 2000 kcal, w ciągu dnia musi spożyć 55 - 78 g tłuszczów. Tłuszcz w diecie kojarzy się ze szkodliwością, ale prawda jest taka, że jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Tłuszcz jest uważany za „zły”, ponieważ wiąże się z przyrostem masy ciała i wysokim poziomem cholesterolu. Jednak niektóre rodzaje tłuszczu działają ochronnie na serce, jeśli są spożywane w odpowiednich porcjach. Kluczem jest zrozumienie, jak wybrać odpowiednią ilość każdego rodzaju tłuszczu. Źródłami tłuszczu są oleje roślinne, tłuste ryby morskie i produkty odzwierzęce, takie jak mięso, jaja i nabiał.