Czym jest kreatyna?
Kreatyna https://www.budujmase.pl/sklep/kreatyny/ to inaczej kwas β-metyloguanidynooctowy, czyli związek organiczny zbudowany z fragmentów białek znajdujących się przede wszystkim w tkance mięśniowej. W jej skład wchodzą 3 aminokwasy: metioniny, glicyny i argininy. Składnik ten jest często stosowany w odżywkach na masę mięśniową w postaci proszku, kapsułek i tabletek.
Jak działa kreatyna?
Kreatyna jest swego rodzaju magazynem energii ATP w mięśniach. W wyniku rozpadu ATP do ADP pod wpływem skurczu mięśni następuje uwolnienie owej energii. Aby w organizmie było wystarczająco dużo energii do dalszego działania, konieczny jest proces resyntezy, czyli przemiany ADP do ATP, odbywający się przy udziale fosfokreatyny. W sytuacji, kiedy kreatyny jest za mało, to zaczyna brakować też fosfokreatyny, a w efekcie zmniejszeniu ulega poziom ATP w mięśniach. Skutkiem tego procesu jest szybkie narastanie zmęczenia lub wolne tempo regeneracji organizmu po treningu. Jeśli zatem chcesz utrzymać poziom kreatyny na odpowiednim poziomie, konieczne jest jego uzupełnienie przy pomocy stosownych suplementów.
Efekty stosowania kreatyny
Jak wykazują badania przyjmowanie kreatyny poprawia zdolność do podejmowania intensywnego wysiłku. Dzięki temu możliwe jest też wykonywanie większej liczby powtórzeń ćwiczeń, a w rezultacie zwiększa się efektywność treningowa. Ponadto wzrost poziomu tej substancji w organizmie ma wpływ na przyspieszenie procesu odnowy i regeneracji ciała w czasie przerw pomiędzy treningami.
Dzięki kreatynie następuje też przyrost masy mięśniowej. Według szacunków średni przyrost beztłuszczowej masy ciała wynosi nawet do 1,8 kg w ciągu od 4 do 12 tygodni. Ważnym efektem stosowania kreatyny jest przyspieszona regeneracja po treningu. Dzieje się tak w wyniku redukcji zakwaszenia mięśni oraz procesu normalizacji poziomu pH.
Zwiększa się ponadto przyrost siły, co wiąże się z wpływem kreatyny na rozpad węglowodanów w mięśniach. Efektem tego procesu jest większy zapas energii w trakcie nawet intensywnego wysiłku. Należy też wspomnieć o wzroście wytrzymałości wynoszącym nawet 15%. To przekłada się z kolei na poprawę wydajności treningowej.
Kiedy przyjmować kreatynę?
Kreatynę należy przyjmować zarówno w dni treningowe, jak i nietreningowe. W pierwszym przypadku suplement ten spożywa się przed i zaraz po treningu. W dni nietreningowe trzeba ją z kolei przyjąć na czczo, przed śniadaniem, najlepiej z sokiem, dekstrozą albo białkiem serwatkowym. Kolejną porcję należy spożyć na około 20 minut przed obiadem.