Pierwszy dzień pracy w opiece w Niemczech a stres
Wielu początkujących opiekunów stresuje się pierwszym spotkaniem z nowym podopiecznym. Czy warto? I tak, i nie. Jest to co prawda znaczące wydarzenie, zarówno dla opiekunki, jak i dla seniora. Mogą więc o nim myśleć, przeżywać je, zastanawiać się, jaka będzie ta druga osoba. Każdy z nich chce wypaść jak najlepiej i oczekuje, że wszystko ułoży się po jego myśli. Z drugiej strony jest to jednak zaplanowane wcześniej spotkanie, które jest nieodłączną częścią pracy opiekunki w Niemczech. Nieważne, na jakie zlecenie pojedziesz – zawsze czeka Cię pierwszy dzień, potem kolejne, aż do ostatniego. To prawda, że pierwsze wrażenie jest ważne, ale relację z podopiecznym buduje się codziennie, nie tylko tego dnia.
Pamiętaj, że osoby starsze nie przepadają za zmianami. Twój podopieczny może być nieufny, może trzymać się na uboczu i niechętnie odpowiadać na próby nawiązania kontaktu. Jest to zupełnie naturalne, gdyż nowa sytuacja również jego stresuje. Nagle w domu pojawia się obca osoba, intruz. Czasem proces przełamania pierwszych lodów trwa długo. Oczywiście wszystko zależy od charakteru podopiecznego oraz od jego stanu psychicznego. Warto wiedzieć, że niektórzy seniorzy są schorowani i walczą na co dzień z dokuczliwymi objawami. To może powodować ich rozdrażnienie. Chorzy na demencję mogą czasami zachowywać się nieadekwatnie do sytuacji.
Nowe zlecenie to wyzwanie dla opiekunki w Niemczech
Miła atmosfera to klucz do udanego pierwszego spotkania z seniorem. Zapytasz: jak możesz na to wpłynąć? Dobrym rozwiązaniem jest pozytywne nastawienie. Uśmiech i zainteresowanie podopiecznym pokażą jemu i jego rodzinie, że mogą Ci zaufać. Wbrew pozorom pierwsza rozmowa nie jest dobrym momentem na słowa krytyki. Nawet jeżeli coś nie do końca Ci pasuje, powiedz o tym nieco później. Na razie dowiedz się wszystkiego o szteli, poznaj rozwiązania, jakie wdrożyli bliscy osoby starszej. Nie narzucaj swojego punktu widzenia i nie okazuj głośno niezadowolenia. Na własne pomysły przyjdzie jeszcze czas.
Jeden dzień nie wystarczy, żeby kogoś poznać – i każda opiekunka pracująca w Niemczech jest tego świadoma. Mimo wszystko po przyjeździe dobrze jest znaleźć chwilę na indywidualną rozmowę z podopiecznym. Nie mów jednak o pogodzie czy podróży, ale opowiedz trochę o sobie. Senior będzie chciał wiedzieć, z kim zamieszka na kilka tygodni. Opisz siebie, swoje zainteresowanie, powiedz, gdzie mieszkasz. Może z Twoją miejscowością wiąże się jakaś ciekawa historia? Pamiętaj, że podopieczny może nie chcieć od razu się otworzyć. Być może na jego opowieść będziesz musiał nieco poczekać. Warto jednak zadać mu kilka pytań o zdrowie, samopoczucie albo zwyczaje. Po każdym pytaniu daj seniorowi czas na wypowiedzenie się. Jest duża szansa, że ucieszy się, iż ktoś chce go wysłuchać, a dystans między wami skróci się już pierwszego dnia.
Nawiązanie rozmowy z kimś nowym, szczególnie starszym, wymaga odpowiedniego podejścia. Szczególnie ważne są uprzejmość, cierpliwość, takt i szacunek. Czujesz, że podołałabyś temu zadaniu, a praca w opiece w Niemczech jest dla Ciebie? Sprawdź oferty na SenioPort: https://www.senioport.pl/oferty-pracy-opieka