Bolesławiec to miasto, które od wielu lat słynie z produkcji wysokiej jakości ceramiki formowanej i malowanej ręcznie. To naczynia z duszą, które są popularne nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Ich piękne kolory i wzory oraz szeroki wybór sprawiają, że są chętnie wybierane również jako prezent. W czym tkwi sekret ceramiki z Bolesławca oraz jak jest ona produkowana? O tym będzie nasz artykuł.
Ceramika bolesławiecka - jak powstaje?
Bolesławiec to miasto, które położone jest tuż obok dorzecza dwóch rzek: Kwisy i Bobru. Miejsce to posiada ogromny potencjał, a wszystko przez naturalne złoża gliny kamionkowej. Już kilkaset lat temu, a odkładnie w średniowieczu miejscowa ludność rozpoczęła produkcję naczyń do własnego użytku. Co ważne, tradycja ta kontynuowana jest do dziś. Już w XVI wieku w Bolesławcu na ulicy Piaskowej działała pierwsza garncarnia, później uruchomiono nawet Zawodową Szkołę Ceramiki w 1897 roku. Uczono w niej produkcji ceramiki, wdrażano nowe wzory i zdobienia oraz coraz nowsze technologie. Warto wiedzieć, że pomimo wdrażania nowych zmian tradycja ręcznego zdobienia pozostała taka sama. Ceramika Bolesławiecka do dnia dzisiejszego jest produkowana ręcznie i wypalana w taki sam sposób, dzięki temu możemy kupić wspaniałe "naczynia z duszą" zupełnie inne niż te, które na co dzień spotykamy w sklepach. Ręczne zdobienia to coś, co czyni ceramikę z Bolesławca rozpoznawalną na całym świecie.
Manufaktura Bolesławiec - jak powstają naczynia?
Co sprawia, że ceramika Bolesławiec jest tak popularna? To przede wszystkim ręczna produkcja, niebanalne wzornictwo i niebywała trwałość. Naczynia te są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, mogą być myte w zmywarce, zapiekane w piekarniku czy mikrofalówce. Dzięki temu można je użytkować przez długie lata, nie obawiając się o ich dekorację czy cechy użytkowe. Na ogromną trwałość wpływa cały proces produkcji. Naczynia te są formowane ręcznie, suszone i wypalane wstępnie w temperaturze około 800 stopni Celsjusza. Po tym wszystkim wykonywane są zdobienia metodą stempelkową, a następnie naczynia te są szkliwione po czym można przejść do końcowego wypalania w temperaturze około 1200 stopni Celsjusza. Proces ten trwa około 15 godzin, co pozwala osiągnąć niezwykłą trwałość i wytrzymałość naczyń. Warto wiedzieć, że porcelana Bolesławiec jest w 100% ekologicznym produktem, gdyż produkowana jest z naturalnych złóż gliny kamionkowej. Ogromną popularność ceramice z Bolesławca przyniosły zdobienia, które sprawiają, że jest ona jedyna w swoim rodzaju. To kobaltowy kolor, biel, piękne maki, groszki, koła, pawie oczka i wiele innych, dzięki którym prezentuje się nadzwyczaj dobrze.
Bolesławiec ceramika wyprzedaż
Ceramika z Bolesławca od lat przyciąga osoby zainteresowane zakupem niepowtarzalnych naczyń. Ogromna popularność jest szczególnie zauważalna podczas corocznego święta ceramiki, które organizowane jest w Bolesławcu. Można tam nabyć różnorodne naczynia ceramiczne, dowiedzieć się jak powstaje ceramika oraz czym się wyróżnia. To wydarzenie, które przyciąga nie tylko mieszkańców, ale również turystów i wielu gości, nie tylko z Polski, gdyż ceramika ta słynna jest również w wielu krajach Europy. Święto ceramiki to świetna zabawa, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. To właśnie tam można zapoznać się z szerokim asortymentem ceramiki artystycznej Bolesławiec, która zachwyca nawet najbardziej wymagających.
Ceramika Bolesławiec sklep
Sklepy z ceramiką Bolesławiec od lat obfitują w wyjątkowe naczynia. To ogromna różnorodność, filiżanki, kubki, dzbanki, półmiski, dekoracje i wiele innych. Z asortymentu sklepu ceramika Bolesławiec można wybrać naprawdę wyjątkowe rzeczy, które z pewnością zaskoczą swoją wyjątkowością i cechami użytkowi. Stawiając zastawę z Bolesławca na stole czy podając dania na półmiskach z oferty andyceramika.pl można mieć pewność zachwytu wszystkich domowników i gości. Szukając wyjątkowego prezentu, na mniejsze czy większe okazje, również warto pomyśleć o wyborze ceramiki z Bolesławca. Wśród naczyń znajdziemy naprawdę wyjątkowe przedmioty np. wazony, kubki z łyżką, naczynia do zapiekania, piękne talarze oraz masę figurek ozdobnych na święta czy bombek choinkowych. Jedno jest pewne, Bolesławiec to miasto, które produkuje naprawdę wyjątkową ceramikę, która wprost zachwyca i przekonuje do siebie nawet tych najbardziej wymagających czy niezdecydowanych. Jej piękno od lat zadziwia, dlatego ceramika ta produkowana jest nieprzerwanie od czasów średniowiecza.