Jak działa oczyszczacz powietrza?
Pod względem technicznym oczyszczacz składa się z kilku różnych rodzajów filtrów.
- Wstępnego, którego zadaniem jest usuwanie dużych cząstek zanieczyszczeń, a co za tym idzie — wydłużenie żywotności filtru HEPA.
- Filtru HEPA, który usuwa zdecydowaną większość zanieczyszczeń, w tym nawet 99,9 procent owianych złą sławą cząstek PM 2.5 i alergenów.
- Filtru węglowego, którego zadaniem jest wychwytywanie cząstek organicznych, w tym odpowiedzialnego za nieprzyjemny zapach odoru.
- Filtru katalitycznego — jest to rozwiązanie stosowane w coraz większej liczbie urządzeń. Posiada je m.in. oczyszczacz Dyson, który może dzięki nim usuwać z powietrza związki takie jak benzopiren lub formaldehyd.
Dlaczego oczyszczacz jest tak ważny?
Oczyszczacz powietrza to coś więcej niż tylko zdrowe i rześkie powietrze. To przede wszystkim komfort życia, mniejsza liczba reakcji uczuleniowych, zdrowy i spokojny sen, a także ograniczenie ryzyka zapadnięcia na choroby wywoływane przez wirusy, bakterie i grzyby. Posiadanie oczyszczacza staje się powoli normą wśród osób, które nie chcą borykać się z negatywnymi następstwami smogu. To także świetne rozwiązanie dla alergików, którzy dzięki temu minimalizują ryzyko intensyfikacji reakcji uczuleniowych.
Oczyszczacze — zestawienie dodatkowych funkcji
Nawet najprostszy i najtańszy oczyszczacz powietrza nie tylko usuwania zanieczyszczenia, ale też posiada wiele innych, ciekawych funkcji:
- Pomiar (w czasie rzeczywistym) stopnia zanieczyszczenia powietrza i dostosowanie względem niego intensywności pracy urządzenia.
- Wyświetlacz, który informuje o stopniu zanieczyszczenia, włączonych trybach pracy itd.
- Podświetleniu, które wskazuje aktualny stopień zanieczyszczenia. Nawiasem mówiąc, taką funkcję posiadają m.in. oczyszczacze powietrza Dyson.
- Komunikacja z użytkownikiem za pomocą interfejsu WiFi, a co za tym idzie — możliwość sterowania urządzeniem poprzez aplikację mobilną.
- Możliwość zaprogramowania harmonogramu pracy, której intensywność będzie zależna od pory dnia.
- Funkcja sterowania z dowolnego punktu na Ziemi. Dzięki niej oczyszczacz powietrza można włączyć zdalnie np. na kilka godzin przed przyjazdem do domu.
Zalety oczyszczaczy powietrza
Dzięki oczyszczaczom powietrza życie staje się wygodniejsze. Większość z nich to niewielkie, kompaktowe urządzenia, których moc całkowita nie przekracza kilkudziesięciu Wat. Część z nich posiada wbudowaną komorę na wodę, dzięki czemu oczyszczacze mogą służyć również do nawilżania powietrza. Cicha praca to kolejny atut oczyszczaczy, gdyż w trybie nocnym mogą pracować na tyle dyskretnie, że nie przeszkadzają w trakcie snu.
Mówiąc wprost: oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego zalety można by mnożyć. I właśnie dlatego warto przemyśleć jego zakup do domu, biura lub budynku użyteczności publicznej.