Projekt Łazienki dla seniora: prysznic czy wanna?
Jeżeli projektujemy łazienkę od podstaw i zastanawiamy się czy lepszym rozwiązaniem będzie wanna czy prysznic, zdecydowanie powinniśmy postawić na prysznic. Osoby starsze z ograniczoną sprawnością ruchową mogą mieć poważne problemy z samodzielnym wejściem do wanny.
Najlepszym rozwiązaniem w łazience dla seniora będzie prysznic bez brodzika (jeżeli nie możemy całkowicie zrezygnować z brodzika, postarajmy się, żeby był on możliwie jak najniższy). Dodatkową zaletą pryszniców bez brodzika jest łatwość w utrzymaniu ich w czystości (czyszczenie typowej kabiny prysznicowej wymaga czasem dużej gimnastyki, której trudno jest oczekiwać od osoby w podeszłym wieku).
Pod prysznicem dobrze jest zainstalować wygodne siedzisko, a także specjalne półki lub koszyki, w których umieszczone będą środki higieniczne (powinny one znajdować się na takiej wysokości, żeby nie trzeba było się po nie schylać).
W sprzedaży dostępne są również specjalne wanny dla seniorów, które są skonstruowane w taki sposób, żeby umożliwiać wchodzenie do nich i wychodzenie bez kłopotliwego podnoszenia nóg.
Rozwiązania architektoniczne, które ułatwią seniorowi korzystanie z łazienki
Projektując łazienkę dla seniora koniecznie pomyślmy o rozmaitych uchwytach. Uchwyty powinny znajdować się przy prysznicu i WC (ułatwią samodzielne wstawanie), a także na ścianach (takie rozwiązanie sprawdza się, gdy projektujemy łazienkę dla osoby, która ma poważne problemy z poruszaniem się – trzymając się uchwytów może ona dostać się do WC lub pod prysznic).
Osoby zajmujące się projektowaniem wnętrz w Katowicach radzą, żeby miskę WC dostosować do wzrostu osoby starszej (nie powinna ona znajdować się zbyt nisko, gdyż wstawanie z niej może być bardzo trudne).
Przed zakupem mebli łazienkowych upewnijmy się, że nie utrudniają one poruszania się po łazience.
W łazience dla seniora warto jest umieścić dwa lustra – jedno duże na ścianie, a drugie małe na specjalnym wysięgniku. Idealnie byłoby, gdyby jedna strona mniejszego lustra miała funkcję powiększania (osoby starsze często mają problemy ze wzrokiem).
Zarówno prysznic, jak i cała podłoga w łazience powinny być wyłożone materiałami antypoślizgowymi.
W łazienkach dla seniorów dobrze sprawdzają się niewysokie pralki, które są ładowane od góry. Taki projekt sprawia, że osoba starsza nie musi się schylać, żeby wyciągnąć pranie. Innym rozwiązaniem jest ustawienie pralki na podwyższeniu.
Również suszarka do włosów może być zamontowana na określonej wysokości przy pomocy specjalnego uchwytu.
Łazienka łatwa do utrzymania w czystości
Łazienkę dla seniora warto jest wykonać z materiałów, które są łatwe do utrzymania w czystości. Nie powinna mieć ona trudno dostępnych zakamarków, do których trzeba będzie się schylać.
Przytulna łazienka dla seniora
Łazienki dla seniorów powinny być wykonane z materiałów utrzymanych w naturalnych, przyjaznych dla oczu kolorach. Świetnym rozwiązaniem będą na przykład beże i pastele. Warto jest zadbać o oświetlenie o ciepłym zabarwieniu. W łazience powinno znajdować się więcej niż jedno źródło światła.