Odpowiednia dieta
Przemijającego czasu niestety nie da się zatrzymać. Gdy Twój pupil zaczyna się starzeć, należy zadbać o jego zmieniające się potrzeby. Praktyczne porady, jak dbać o swojego psiego seniora znajdziesz tutaj: https://drpetcare.pl/blog/. Przede wszystkim niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej diety, bogatej w odpowiednie składniki odżywcze. Zbilansowane żywienie to bowiem najlepszy sposób, by przeciwdziałać większości chorób. Warto postawić na karmę, bazującą na wysokiej jakości mięsie i podrobach, które dostarczają cennego białka, a także na niskokalorycznych warzywach i owocach, pełnych witamin i minerałów. Doskonale sprawdzą się propozycje od Country&Nature (https://drpetcare.pl/), które zawierają także olej z łososia, który jest źródłem nienasyconych kwasów omega. Zwróć uwagę jednak na ilość podawanego pokarmu – starszy pies jest zazwyczaj już mniej aktywny niż za młodu, a więc ma mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Należy więc odpowiednio zmniejszać porcję, aby przeciwdziałać przyrostu masy ciała, co może doprowadzić do nadwagi i otyłości.
Aktywność fizyczna i suplementacja
Każdy pies, również senior, potrzebuje regularnej aktywności fizycznej, aby zachować dobre zdrowie. Nie należy więc rezygnować z codziennych spacerów oraz zabawy, dostosowanej oczywiście do możliwości staruszka. Świetnie sprawdzi się także pływanie. Aby zapobiec wszelkim dolegliwościom, związanym z zaburzeniami funkcjonowania aparatu ruchu, warto suplementować preparat, który wspiera syntezę, regenerację i prawidłowe działanie stawów. Świetnym wyborem będzie FLEX PREMIUM od DrPetCare (https://drpetcare.pl/suplementy-diety-dla-psa/). Zawiera on kolagen, który wspiera rozwój, regeneruje, poprawia ruchomość i uelastycznia stawy oraz tkanki łącznej, a także glukozaminę, która wpływa na zwiększenie ilości mazi w torebce stawowej, co ułatwia poruszanie się i ogranicza dolegliwości bólowe. W składzie znajdziesz także chondroitynę, zwiększającą odporność tkanki chrzęstnej na nacisk, kwas hialuronowy, zwiększający elastyczność stawów i ogólną sprawność ruchową, czarci pazur o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także witaminy C i E oraz Mangan.
Regularne wizyty u weterynarza
Oprócz diety, aktywności fizycznej oraz odpowiedniej suplementacji, należy także zadbać o regularne wizyty u lekarza weterynarii. Niezbędne jest pilnowanie terminów szczepień oraz wykonywania badań, które pozwolą zdiagnozować ewentualne niedobory oraz symptomy chorób. Pamiętaj, że wczesne rozpoznanie dolegliwości daje większe szanse na jej wyleczenie. Weterynarz wskaże również, jakie jeszcze suplementy warto stosować oraz doradzi zmianę sposobu żywienia i aktywności, dopasowane do jego możliwości, by zapobiec nadwadze lub otyłości u zwierzęcia.