Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Jakie choroby psychiatryczne mogą skutkować zwolnieniem lekarskim?

Choroby natury psychicznej są coraz powszechniejsze, a wielu pracowników po zdiagnozowaniu udaje się na okresowe zwolnienia chorobowe. Czy charakter zwolnienia od psychiatry jest specyficzny? Sprawdź, co się z nim wiąże oraz jakie są warunki jego przyznania.
  • 30.03.2023 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie choroby psychiatryczne mogą skutkować zwolnieniem lekarskim?

Zwolnienie od psychiatry a zwolnienie lekarskie

L4 od psychiatry wywołuje często mieszane uczucia zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Nie pojawia się w tym przypadku wiele odchyleń względem warunków zaistniałych przy zwolnieniu lekarskim wystawionym przez innego specjalistę. W ogólnym ujęciu spotkamy się z takimi zasadami, jak:

  • pracodawca płaci za absencję chorobową stawkę równą wynagrodzeniu chorobowemu (w okresie pierwszych 33 dni choroby lub 14 dni, jeśli pracownik nie przekroczył 50. roku życia);
  • pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli czas niezdolności do pracy trwa dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (osobom powyżej 50. roku życia, gdy czas ten wynosi więcej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego);
  • pracownik może przebywać na zasiłku chorobowym w okresie do maksymalnie 182 dni, po przekroczeniu tego progu powinien on udać się na kontrolę, która wskaże czy kwalifikuje się on do świadczenia chorobowego.

Należy zwrócić uwagę na wpływ długotrwałego zwolnienia na późniejszy wygląd naszego CV. Jeżeli pracownik po powrocie z L4 zdecyduje się na odejście z pracy lub zdecyduje się na ofertę innego przedsiębiorstwa, w jego świadectwie pracy pojawi się informacja o przerwie w doświadczenie. Co ważne przyszły pracodawca nie ma dostępu do szczegółów powiązanych z taką sytuacją, co oznacza, że nie będzie znał przyczyny przerwy, jeżeli sami nie zdecydujemy się na jej ujawnienie.

Zwolnienie od psychiatry - czym się wyróżnia?

Zwolnienie od psychiatry niewiele różni się od zwolnienia lekarskiego. Jedyna znacząca różnica pojawia się w przypadku okresu obowiązywania L4 wystawionego z powodu choroby psychicznej. Nawiązanie do owej różnicy znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Wskazuje się tam na fakt, że zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Ponadto okres, w jakim zaczyna obowiązywać zwolnienie, da się odroczyć o maksymalnie 4 dni. Taki wyjątek dotyczy sytuacji, w której badanie przeprowadza się na dzień przed wolnym od pracy lub w trakcie trwania wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

Kwestią, która wygląda różnie w przypadku zwykłego L4 a tego wystawionego przez psychiatrę jest jednak działanie zwolnienia wstecz. Gdy dostaniemy zwykłe zwolnienie chorobowe, możemy starać się o jego wystawienie na maksymalnie 3 dni wstecz, jeżeli w tym czasie nie byliśmy zdolni do pracy. Natomiast psychiatra ma prawo wystawić L4 wstecz bez określonej maksymalnej granicy tego okresu. Aby taki efekt osiągnąć, należy jednak wykazać, że w danym przedziale czasowym ze względu na zaburzenia psychiczne nasze zdolności samodzielnej oceny własnego postępowania były ograniczone.

Choroby psychiatryczne a niezdolność do pracy

Zagadnieniem, którym zajmuje wiele osób, jest kwestia typów chorób psychicznych, które mogą kwalifikować pracownika do zwolnienia. Warto zwrócić uwagę, że psychiatra może jedynie wystawić L4, jeżeli zaburzenie uniemożliwia mu wykonywanie zawodu. W związku z tym nie tylko rodzaj choroby ma szczególną decyzyjność a jej poziom zaawansowania w danym okresie. Na podstawie tych dwóch czynników oraz charakteru wykonywanej pracy specjalisty może określić umiejętności samodzielnego wykonywania oceny własnego postępowania, oraz czy osoba zagraża sobie lub otoczeniu w miejscu pracy. Następnie dostosowuje on okres trwania zwolnienia chorobowego wraz z wyznaczeniem planu działania, mającym pozwolić na powrót do pracy. Więcej informacji dotyczących praw pracowników oraz porad związanych ze zdrowym środowiskiem pracy oferuje serwis Dobra Umowa.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III