Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Czym jest CEIDG i do czego potrzebuje go przedsiębiorca?

Jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka cywilna należą do najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Oba typy firmy są rejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. CEIDG to publiczny, elektroniczny rejestr, który gromadzi dane osób fizycznych i spółek cywilnych. Jakie dane zawiera CEIDG? Sprawdź w artykule poniżej.
  • 21.04.2023 16:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest CEIDG i do czego potrzebuje go przedsiębiorca?

 

Co to jest CEIDG?

CEIDG jest rejestrem, do którego wpisywane są osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych. Wpis do CEIDG jest obowiązkowy, a prowadzenie działalności gospodarczej bez jego dokonania jest zagrożone karą ograniczenia wolności lub grzywny. Rejestr Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej został wprowadzony w 2014 roku.

Dlaczego powstał CEIDG?

Celami jego założenia było ułatwienie przyszłym przedsiębiorcom założenia własnej działalności gospodarczej i udostępnienie danych o firmach wszystkim obywatelom. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności gospodarczej umożliwia przedsiębiorcom:

  • Założenie działalności gospodarczą bez wychodzenia z domu,
  • Zamknięcie lub zawieszenie działalności gospodarczej,
  • Wznowienie działalności gospodarczej,
  • Ustanowienie pełnomocnika,
  • Znalezienie informacji o przedsiębiorcach,

Przedsiębiorca powinien zdecydować się na opublikowanie danych firmy na stronie CEIDG ze względu na kilka korzyści. Wśród nich warto wymienić:

  1. Dzięki obecności w rejestrze nie potrzeba zaświadczenia o rejestracji firmy;
  2. Przez cały czas są dostępne dane przedsiębiorcy, które może aktualizować;

Jakie dane musisz podać podczas wypełniania wniosku CEIDG?

Wniosek o zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej CEIDG-1możesz złożyć i wypełnić podczas wizyty w urzędzie gminy, miasta listownie albo elektronicznie. Musisz podać w nim:

  • Imię i nazwisko, dane rodziców oraz datę i miejsce urodzenia
  • Rodzaj, serię i numer tożsamości dokumentu
  • Numer PESEL
  • Wszystkie posiadane obywatelstwa
  • Numer NIP i REGON
  • Adres zamieszkania, adres prowadzonej działalności gospodarczej
  • Nazwę zakładanej działalności gospodarczej (musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy)
  • Nazwę skróconą
  • Kody PKD odpowiadające charakterowi działalności gospodarczej
  • Datę rozpoczęcia działalności gospodarczej
  • Informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS i za granicą
  • Dane Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy.
  • Firmowy rachunek bankowy.

 CEIDG-1 jest wnioskiem, który umożliwia zarejestrowanie nowej działalności gospodarczej lub wprowadzenia zmian danych przedsiębiorcy. Możesz złożyć na nim prośbę o nadanie numeru NIP, REGON oraz zmiany płatnika składek ZUS, oświadczenie o wyborze formy opodatkowania. Możesz również złożyć oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia dla rolników.

Jak można zmienić dane w rejestrze CEIDG?

Dane dotyczące firmy zawarte w CEIDG muszą być aktualne. Jeśli zmieniają się przedsiębiorca jest zobowiązany do ich aktualizacji. Wniosek składa się przez internet za pomocą platformy biznes.gov.pl. W celu uwierzytelnienia aktualizacji danych potrzebny jest Profil Zaufany i e-dowód. Jeśli jednak przedsiębiorca zdecyduje się złożenie wniosku tradycyjnie, wtedy musi udać się do dowolnego Urzędu Miasta, Gminy lub Dzielnicy.

Firmowy rachunek zgłoszony do CEIDG jest umieszczony na białej liście. To spis podatników VAT:

  • Czynnych
  • Korzystających ze zwolnienia lub zarejestrowanych na VAT-R.

Wykaz jest prowadzony przez szefa Krajowej Izby Skarbowej (nazywanego szefa KAS). Wykaz funkcjonuje od 2019 i pozwala na:

  1. Sprawdzanie tego, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT;
  2. Sprawdzenia przyczyny, przez którą kontrahentowi odmówiono rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono mu zarejestrowanie jako podatnika VAT;
  3. Potwierdzenie rachunku bankowego, na który ma być dokonywana zapłata;

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III