Silnik jednofazowy - jak działa?
Cieszące się tak dużą popularnością silniki jednofazowe, to urządzenia, które przetwarzają energię elektryczną w moment obrotowy o określonej wartości. Ich nazwa wzięła się stąd, że do ich zasilania używa się instalacji jednofazowej o napięciu 230 V.
Gdzie wykorzystuje się silniki z jedną fazą?
Jednofazowe silniki elektryczne charakteryzują się bardzo szerokim zakresem mocy, która wynosi od kilku, do kilku tysięcy W. Urządzenia te wykorzystuje się w maszynach, w których nie zawsze istnieje konieczność zmiany prędkości obrotowej. Silniki jednofazowe wykorzystuje się m.in.:
● w domu, do wprowadzania w ruch prostych urządzeń codziennego użytku,
● w przemyśle, a konkretnie w urządzeniach pomocniczych, rozruchowych itd.,
● w instalacjach automatyki,
● do budowy elektronarzędzi itd.
Jednofazowe silniki indukcyjne prądu przemiennego charakteryzują się prostotą, a także dużą niezawodnością.
Rodzaje silników jednofazowych małej i dużej mocy
Istnieje kilka rodzajów silników jednofazowych. Najmniejsze z nich to modele z wyłącznikiem odśrodkowym, dzięki któremu układ automatycznie się wyłącza w przypadku przekroczenia określonej prędkości obrotowej. Istnieją też silniki indukcyjne z kondensatorem rozruchowym, który ogranicza pobór prądu w pierwszych sekundach pracy, a także silniki z kondensatorem pracy oraz rozruchu (odwracalnością kierunku obrotu) i układy zwartobiegunowe. Te ostatnie wykorzystuje się m.in. w niewielkich wentylatorach.
Jak wykonany jest silnik jednofazowy?
Silniki jednofazowe przypominają pod względem budowy układy indukcyjne trójfazowe. W centrum układu znajduje się wirnik klatkowy. Z kolei wewnątrz stojana znajduje się uzwojenie robocze oraz startowe. To ostatnie jest połączone z kondensatorem, przez co przesuwa się ono w fazie o 90 stopni. Dzięki niemu silnik może zostać wstępnie wprowadzony w ruch. Dopiero później za ruch obrotowy układu odpowiada wirujące pole magnetyczne. Dobry, jednofazowy silnik elektryczny prądu przemiennego, to urządzenie niezawodne, ale też proste w obsłudze i ekonomiczne.