Porządek w dokumentacji – tzw. czerwona teczka
Zanim przejdzie się do intensywnego działania i gromadzenia środków, by zabezpieczyć byt rodziny na następne lata, warto zacząć od podstaw, czyli uporządkowania bieżących spraw.
Coraz więcej osób decyduje się na to, by stworzyć tak zwaną czerwoną teczkę, w której znajdują się wszystkie istotne z punktu widzenia rodziny dokumenty. Zalicza się do nich choćby testamenty, podstawowe informacje o kontach bankowych, lokatach czy papierach wartościowych, ale też kredytach, nieruchomościach czy nawet umowy na media.
Pozwala to zgromadzić w jednym miejscu kluczowe dane potrzebne w kryzysowych sytuacjach, gdy na przykład zabraknie osoby na co dzień prowadzącej rachunki. Taki zestaw potrafi pomóc w razie choroby lub śmierci członka rodziny, gdy trzeba zająć się formalnościami pogrzebowymi, w których potrafi pomóc na przykład: DomPogrzebowyLomianki.pl, oraz kwestiami spadkowymi.
Sprawne spłacanie długów, by odciążyć budżet
Zanim zacznie się myśleć o budowaniu bezpiecznej przyszłości finansowej dla rodziny, warto uporać się z kwestiami, które obciążają budżet w teraźniejszości. Mowa choćby o długach – prywatnych i bankowych, stanowiących poważne obciążenie dla finansów, utrudniając gromadzenie środków na przyszłość.
Powinno się również dokładnie przeliczyć swoje wydatki i zoptymalizować działania, kontrolując, czy rzeczywiście wszystkie płatności są w danym momencie niezbędne i potrzebne. Czasami bowiem okazuje się, że tak naprawdę jesteśmy w stanie odkładać znacznie więcej niż pierwotnie się nam wydaje.
Budowanie poduszki finansowej i oszczędności na przyszłość na miarę naszych możliwości i wieku
Kolejnym krokiem do bezpiecznej przyszłości jest stworzenie tak zwanego funduszu awaryjnego dla rodziny. Są to aktywa, które gwarantują funkcjonowanie w razie wystąpienia przejściowych trudności, jak na przykład utrata pracy czy choroba. To także budżet, dzięki któremu da się sfinansować rozmaite, często nieprzewidziane wydatki – a tych w naszym życiu przecież nie brakuje.
Specjaliści zgodnie twierdzą, że bezpieczna poduszka finansowa powinna stanowić przynajmniej sześciokrotność miesięcznych wpływów. Daje to czas na powrót do normalności, bez konieczności podejmowania nerwowych działań.
Zabezpiecz siebie i rodzinę – ochrona na przyszłość bliższą i dalszą
Dopiero po spełnieniu wcześniej wymienionych warunków, warto przejść do kwestii inwestycji. Nie muszą być one wielkie i ryzykowne. Należy też dostosować je do swojej sytuacji prywatnej (stan cywilny, dzieci etc.) oraz wieku. Inaczej mogą inwestować dwudziestolatkowie niż osoby na kilka lat przed emeryturą – choć nie jest to zasada nie do złamania.
Zazwyczaj jednak z wiekiem przeznacza się swoje środki na nieco bezpieczniejsze instrumenty finansowe, jak choćby obligacje czy fundusze indeksowane. Zmniejsza to ryzyko dużych strat w razie większych zawirowań na rynkach światowych.
Skuteczne planowanie budżetu – dla siebie i rodziny
Do rodzinnych finansów warto podchodzić rozważnie – dbając o środki na codzienne utrzymanie, tworząc poduszkę finansową na tak zwaną czarną godzinę, a także pomnażając posiadany kapitał. Sposobów na osiągnięcie tego jest wiele – każdy zatem może znaleźć opcję dla siebie.