Dbamy o podtrzymywanie i zachowanie tej pięknej tradycji dla przyszłych pokoleń – wyjaśniała Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej:
To jest bardzo miłe, gdy widzimy jak ludzie wyczekują nas, dunajników – wyjaśniał Kacper Skiba z Łukowej:
Śpiewanie dunajów czy kolęd życzących to bardzo trudna, ale piękna tradycja – tłumaczył jeden z dunajników, Kacper Czerniak z Łukowej:
W ramach wydarzenia odbyła się konferencja nt. „Piękno kultury polskiej zawartej w publikacji „Pieśni znad Tanwi” wydanej przez GOK w Łukowej. Jedną z prelegentek była dialektolog prof. Halina Pelc z UMCS, która w rozmowie zaznaczyła, jak ważne jest kultywowanie tradycji dunajowania:
Prelekcje podczas konferencji wygłosili również etnograf prof. Mariola Tymochowicz (UMCS) i muzykolog prof. Tomasz Rokosz (KUL). Na scenie zaprezentowały się także zespoły ludowe z terenu gmin Łukowa, Księżpol, Obsza i Liszno. Wydarzenie zakończył poczęstunek i potańcówka.
Dodajmy, iż podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd życzących to odpowiedź na wpisanie dunajowania na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Napisz komentarz
Komentarze