Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama BudProfit

43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, niezgodnie z Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, na terenie całego kraju został wprowadzony stan wojenny. Co roku, 13 grudnia przypominamy sobie wydarzenia tamtych dni oraz obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Stan wojenny w Polsce

Autor: grafika Sejm RP/ solidarnosc.org.pl

Źródło: https://www.solidarnosc.org.pl/42-lata-temu-wprowadzono-w-polsce-stan-wojenny/

Władze komunistyczne rozważały taką decyzję już podczas fali strajków w sierpniu 1980 roku i chociaż pojawił się kompromis w postaci porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, to kolejne miesiące były okresem przygotowawczym do jego wprowadzenia. W listopadzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowywało plany internowania blisko 13 tysięcy wytypowanych działaczy opozycji, przygotowało ośrodki internowania i miejsca w więzieniach. 

O północy oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych, a o godzinie 6:00 nad ranem, w radiu i telewizji nadano wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który przekazał społeczeństwu informację o wprowadzeniu stanu wojennego.

Polacy tuż przed świętami Bożego Narodzenia zostali postawieni wobec bardzo trudnej rzeczywistości, a o głównych elementach tej codzienności mówi historyk Waldemar Wolanin.

Ważną rolę w tamtym okresie odegrał m.in. Kościół katolicki.

Przepisy stanu wojennego zniesiono 22 lipca 1983 roku.

Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej, utrzymanie władzy i obrona reżimu komunistycznego w PRL-u. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Super siostra niedługo się widzimy na pewno skorzystam po długim czasie znowu wrócą wspomnienia do zobaczeniaData dodania komentarza: 18.02.2025, 00:17Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JarekTreść komentarza: Bóg zapłać !Data dodania komentarza: 15.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Gietrzwałd to nie śmietnikAutor komentarza: Krzysztof , też z lubelskiegoTreść komentarza: Wysłuchałem wywiadu prowadzonego przez KS. Wojciecha z Kat.Radia Zamosc. z p.Iwona Chmielewska , przewodnikiem po Wiecznym Mieście i myślę,że postawiono wiele celnych pytań odnośnie ciekawostek przy zwiedzaniu Rzymu , odpowiedzi jak najbardziej zachęcają aby się Tam w Roku świętym znaleźćData dodania komentarza: 12.02.2025, 15:24Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JCTreść komentarza: Super ! Dziękuję, że takie spotkania się odbywają. To również lekcja dla młodego pokolenia, że w taki sposób również można służyć drugiemu człowiekowi, bo tych osób można powiedzieć nie widać, ale ktoś różne prace w parafii i nie tylko musi wykonać.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 09:25Źródło komentarza: Maria Witkowska wzorem dla młodego pokoleniaAutor komentarza: BarbaraTreść komentarza: Brazylia ma bardzo fajne plaże, to kraj pełen radosnych i przyjaznych ludzi, ponadto najlepsze plaże na Karaibach można zobaczyć na Dominikanie https://carter.eu/kierunki/karaiby/dominikana/Data dodania komentarza: 10.02.2025, 14:13Źródło komentarza: Brazylia – gdzie znajdziemy najlepsze plaże?Autor komentarza: Pamiętajmy o Dzieciach ZamojszczyznyTreść komentarza: Dziękujemy za pracęData dodania komentarza: 8.02.2025, 10:47Źródło komentarza: dr Beata Kozaczyńska