Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Babice. Upamiętnienie biskupa płk. Mateusza Siemaszko

We wtorek, 19 listopada br. przy szkole podstawowej w Babicach odbyły się uroczystości upamiętniające biskupa prawosławnego płk. Mateusza Siemaszko.

Biskup Mateusz (imię świeckie Konstanty) Siemaszko urodził się 22 października 1894 roku w Babicach na Ziemi Biłgorajskiej. Był absolwentem prawosławnego seminarium duchownego w Chełmie, a następnie studiował w Instytucie Historii i Filologii w Nieżynie. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej po stronie polskiej, a w roku 1922 rozpoczął działalność duszpasterską w Tarnogrodzie. Był żołnierzem Wojska Polskiego i stał na czele tzw. Polskiego Kościoła Prawosławnego na Obczyźnie, podległego Konstantynopolowi i sprawującego opiekę duszpasterską nad weteranami Polskich Sił Zbrojnych wyznania prawosławnego. W czasie II wojny światowej współpracował z polskim rządem emigracyjnym, a po wojnie zamieszkał w Londynie, gdzie zmarł w 1985 r. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone na cmentarzu prawosławnym w Warszawie.

Był to wyjątkowy kapłan i żołnierz – tłumaczył dr Robert Derewenda, dyrektor IPN w Lublinie:

Dzisiejsza uroczystość jest ważna dla Polski, gdyż uhonorowany został wielki patriota – zaznaczał w rozmowie arcybiskup Jerzy Pańkowski, ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko - szczecińskiej, prawosławny ordynariusz wojskowy, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie:

Arybiskup Pańkowski dodał, iż istotny jest fakt, że w uroczystości wzięli udział przedstawiciele młodego pokolenia:

Podczas uroczystości, która odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, został odsłonięty i poświęcony pomnik-kamień upamiętniający biskupa płk. Mateusza Siemaszko. Odbyło się także nabożeństwo żałobne, a przy pomniku złożono wiązanki kwiatów.

Organizatorami uroczystości byli:Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze