Józef Stegliński, ps. „Cord”, urodził się 4 stycznia 1907 roku w Łodzi. Po przetrwaniu kampanii wrześniowej i wielokrotnych próbach aresztowania przez Gestapo, ukrywał się pod fałszywą tożsamością i kontynuował działalność w Armii Krajowej. W Biłgoraju pełnił funkcję komendanta rejonu, prowadząc zakład wulkanizacyjny, który był przykrywką dla jego działalności partyzanckiej. Najważniejszym momentem jego działalności była bitwa pod Osuchami, gdzie jego oddział został otoczony przez Niemców. Mimo ogromnych strat, Stegliński zdołał wyprowadzić kilku rannych, zanim sam padł ofiarą walki. Jego grób znajduje się na wojskowej części cmentarza przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju.
Cieszę się, że możemy tu dzisiaj być – podkreślała Marta Steglińska, żona Łukasza Steglińskiego, który jest prawnukiem „Corda”:
Zależy nam na tym, aby nasze dzieci znały historię swojego przodka – dodała Marta Steglińska:
Centralnym punktem wydarzenia była premiera filmu dokumentalnego pt. „Ten skrawek ziemi, to wolna Polska”, w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków, przy wsparciu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, który przybliżył postać Józefa Steglińskiego „Corda” oraz historię bitwy pod Osuchami. Podczas uroczystości nadano pośmiertnie Józefowi Steglińskiego tytuł Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja, który odebrał prawnuk dówódcy, Łukasz Stegliński. Wydarzenie zakończyło się panelem dyskusyjnym.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Burmistrza Miasta Biłgoraja, Przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj oraz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego "Zamojszczyzna”.
Napisz komentarz
Komentarze