Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 października 2024 09:20
Reklama

Tarnogród. 41. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej

Już po raz 41. w Tarnogrodzie odbył się Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej zorganizowany pod patronatem i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyjątkowe spektakle można było zobaczyć w dniach 11-13 października br.
Tarnogród. 41. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej

O założeniach Sejmiku mówiła dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, Renata Ćwik:

Od wielu lat w Radzie Artystycznej działa prof. Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie, ktra podkreślała, że po ponad 40 latach sejmik to nie tylko występy zespołów, ale również spotkanie przyjaciół: 

Teatr jest doskonałym tworzywem do ochrony naszego dziedzictwa kulturowego – tłumaczył Jan Zdziarski, wiceprezes Towarzystwa Kultury Teatralnej:

W jubileuszowej edycji sejmiku wystąpiło 11 wiejskich zespołów teatralnych z województw: lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Ponadto odbyły się zajęcia warsztatowe z Radą Artystyczną, a także Sejmik Dobrych Praktyk Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego i promocja filmu pt. „Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej. 

Na zakończenie miał miejsce Wieczór Folkloru czyli wspólnotowe muzykowanie z sejmikowymi kapelami. Obok występów scenicznych organizatorzy przygotowali wystawy: wystawę fotograficzną pt. „Zobaczymy ich na scenie – zespoły i spektakle Sejmiku 2024”, wystawę plakatów i afiszy pod hasłem „41 lat ogólnopolskich  sejmików” i wystawę fotografii Bożeny Wojtaszek „Twarze Sejmików”.

Warto dodać, iż za całokształt zasług dla kultury ludowej Tarnogrodzki Ośrodek Kultury w 2011 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga. Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych i ogólnopolski ruch wiejskich teatrów zostały wpisane do krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to pierwszy wpis do polskiego rejestru dobrych praktyk w myśl Konwencji UNESCO z 2003 roku.

Organizatorami sejmiku byli: Zarząd Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Marszałek Województwa Lubelskiego, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej, Starosta biłgorajski, Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze