O szczegółach wydarzenia informował Jacek Pawluk, wójt gminy Tereszpol:
Na podstawie Decyzji Prezesa IPN w dniu 21 czerwca br. została przeprowadzona ekshumacja zwłok (szczątków) 2 żołnierzy Wojska Polskiego, poległych 17 września 1939 r., z mogiły zbiorowej, znajdującej się na cmentarzu parafialnym w miejscowości Tereszpol-Zaorenda. Ekshumowane szczątki zostały złożone do zbiorowej mogiły wojennej żołnierzy, poległych 26 września 1939 r., znajdującej się na tym samym cmentarzu.
W kolejnym etapie, we wrześniu br. zostało wykonane nowe upamiętnienie na mogile zbiorowej, na którym zamieszczono ustalone nazwiska żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, poległych w walce z Niemcami 26 września 1939 r., a także żołnierzy Wojska Polskiego, zamordowanych przez Niemców 17 września 1939 r.
O początkach działań na cmentarzu w Tereszpolu mówił w rozmowie Jacek Romanek, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Oddział w Lublinie:
Wiemy, że ekshumowani żołnierze z pewnością należeli do Wojska Polskiego:
Najważniejsza jest pamięć o naszych bohaterach – dodał Jacek Romanek:
Nad nową mogiłą upamiętniającą żołnierzy, poświęconą przez ks. proboszcza Janusza Dudzicza, została odmówiona modlitwa, złożono takie kwiaty i zapalono znicze.
Dzięki działaniom podjętym przez Instytut Pamięci Narodowej, udało się godnie upamiętnić żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny, a jednocześnie przywrócić społecznej świadomości ich nazwiska. Działania te zbiegły się z przypadającym w tym roku 100-leciem powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, tj. formacji, w której jednostkach służyli spoczywający w mogile zbiorowej. Przeprowadzone prace, tj. zarówno ekshumacja jak i nowe upamiętnienie, zostały sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.
Napisz komentarz
Komentarze