Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

V Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

W Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju już po raz piąty odbył się (08.09) Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego, zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska Edycja 2024.

Celem wydarzenia jest zarówno aktywizacja okolicznych zespołów obrzędowych, jak i wzbudzenie zainteresowania lokalną kulturą pośród mieszkańców Biłgoraja i okolic – tłumaczył w rozmowie Marek Majewski, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej:

Gdyby nie te widowiska obrzędowe nie zostałby dziś już żaden ślad po dawnej wsi – podkreślała Celina Skromak, zastępca dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju:

To wydarzenie ma wielką wartość dla nas wszystkich – tłumaczyła wicestarosta Beata Strzałka:

W przeglądzie wzięło udział 5 amatorskich zespołów obrzędowych i śpiewaczych z powiatu biłgorajskiego: Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, Zespół Obrzędowy z Łazor, Teatrzyk szkolny U-12 działający  przy Szkole Podstawowej w Gromadzie, Zespół „Zorza” z Dereźni i Kapela Ludowa „Krążałka” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju.

Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego zaprezentował przedstawienie pt. „Przyjma”. Jest to dawne określenie sieroty lub starszej samotnej osoby, którą dalsza rodzina lub obcy ludzie przyjmują pod swój dach i zapewniają jej utrzymanie w zamian za pomoc w gospodarstwie. Widowisko przedstawia jeden dzień z życia pewnej wiejskiej rodziny, który wyróżnia się tym, że postanawiają przyjąć do swojego domu sierotę.

Zespół Obrzędowy z Łazor działający pod patronatem Gminnego Centrum Kultury w Harasiukach zaprezentował widowisko ph. „ Jak to dawniej bywało –zmówiny”, które przedstawia krótki obraz z życia codziennego ludzi żyjących na wsi z czasów dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Sztuka przedstawia sytuację pewnej wiejskiej rodziny, w której to ważą się losy jednej z córek odnośnie zamążpójścia. To rodzice panny na wydaniu mieli zdecydować za którego z kawalerów dziewczyna wyjdzie i którego powinna pokochać, chociaż serce dziewczyny mówi co innego.

Teatrzyk szkolny U-12 ze Szkoły Podstawowej w Gromadzie przedstawiło widowisko pt. „Pasionki”. Dzisiaj, kiedy coraz rzadziej można zobaczyć pasące się na łąkach krowy określenie pasionka staje się coraz mniej znane. Pasionka to potoczne określenie na czynność pilnowania pasących się krów. Widowisko przybliża zwyczaje i wierzenia mieszkańców dziewiętnastowiecznej polskiej wsi. 

Zespół „Zorza” z Dereźni przybliżył swoją sztukę „Świenty od wszystkiego”. Święty Antoni to powszechnie znany święty, do którego wiele osób zwraca się z prośbą jeśli maja problem z zaginioną osobą czy jakąś zgubioną rzeczą. To do niego wierni zwracają się z modlitwą i prośbą o pomoc. Akcja widowiska odbywa się przy przydrożnej kapliczce św. Antoniego do którego przychodzą ze swoimi problemami mieszkańcy wsi. Pokazuje również zwyczaj odprawiania nabożeństw majowych. 

Ponadto wystąpiła Kapela Ludowa „Krążałka” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju, która w koncercie zaprezentowała utwory ludowe z regionu biłgorajskiego i Lubelszczyzny, które zebrał i opracował Jan Szymaniak.

Organizatorem wydarzenia było Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Honorowy Patronat nad Przeglądem objął Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski, zaś patronat medialny sprawowało Katolickie Radio Zamość.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze