Rocznie nawiedza ją kilka milionów pielgrzymów. Przybywają, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, słynącym wieloma łaskami i na trwałe wpisanym w dzieje Polski.
W 1382 roku Władysław, książę opolski, wybudował na Jasnej Górze klasztor dla paulinów i oddał im pod opiekę obraz Matki Bożej przywieziony z Bełza, jednego z najstarszych grodów Ziemi Czerwieńskiej (dzisiejsza Ukraina), czczony na jego zamku. Wkrótce obraz zasłynął cudami. Cześć jego wzrosła od czasów obrony Jasnej Góry przed Szwedami. W roku 1717 obraz został uroczyście ukoronowany i Jasna Góra stała się głównym ośrodkiem kultu Matki Bożej w Polsce.
Historię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przybliża ks. Rafał Kowalczuk, wicedyrektor Katolickiego Radia Zamość.
Z Jasną Górą był niezwykle związany prymas Polski, bł. Stefan Wyszyński, który zawierzył nasz naród Matce Bożej Częstochowskiej.
Śluby te były inauguracją nowenny, przygotowującej do tysiąclecia chrztu Polski. Każdego roku w uroczystość NMP Częstochowskiej są odnawiane w naszych kościołach.
Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za obecność Maryi w dziejach naszego narodu.
Napisz komentarz
Komentarze