Pielgrzymi z Litwy i wolontariusze zostali podzieleni na trzy grupy, aby zobaczyć różnorodne miejsca w naszym regionie. Pierwsza grupa udała się do Radzięcina, aby zobaczyć Park św. Jana Pawła II, a następnie do Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy, skąd pojechali do Hamerni i przeszli ścieżką dydaktyczną przez rezerwat Czartowe Pole. Druga grupa zwiedziła kamieniołomy w Józefowie i docelowo dotarła do krasnobrodzkiego Sanktuarium i tamtejszej 'Kapliczki na wodzie', zaś grupa trzecia zobaczyła cmentarz partyzancki II wojny światowej w Osuchach, a następnie udała się do Zwierzyńca i weszła na Bukową Górę.
Kolejnym punktem programu było spotkanie z biskupem Marianem Rojkiem na terenie ośrodka Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce, gdzie ordynariusz naszej diecezji zwrócił się do młodzieży ze swoim pasterskim słowem:
Zapytaliśmy w międzyczasie trzy biłgorajskie wolontariuszki, dlaczego właściwie zdecydowały się na pełnienie tej funkcji:
Wieczorem pielgrzymi przybyli do nowo utworzonego Sanktuarium św. Marii Magdaleny, gdzie najpierw czekał na nich koncert muzyki sakralnej w wykonaniu chóru Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa, zaś bezpośrednio po nim, centralny punkt dnia, Eucharystia. Przewodniczył jej biskup senior Jan Śrutwa, który w kazaniu zwrócił się bezpośrednio do litewskich pielgrzymów i wszystkich uczestników ŚDM:
Po mszy św. młodzież zgromadziła się w Katolickim LO im. JPII, gdzie również trwała dalsza integracja i wspólna zabawa, taniec i śpiew:
Ostatnim punktem dnia był Koncert chwały i uwielbienia, podczas którego posługę muzyczną pełnił lubelski Zespół „Razem za Jezusem”, zaś modlitwę prowadził znany pallotyn, dyrektor szkoły nowej ewangelizacji, ks. Krzysztof Kralka:
Koncert był dziękczynieniem za utworzenie Sanktuarium św. Marii Magdaleny, wypełnionym modlitwą, podczas której ku niebu płynęły hymny uwielbienia, a także proklamacja Jezusa Chrystusa jedynym Panem i Zbawicielem.