Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MHR

"Chleba i wolności" - 68. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956

11 lat po zakończeniu II Wojny Światowej, 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu, doszło do pierwszego masowego wystąpienia robotniczego przeciwko ówczesnej władzy. Dziś przypada 68. rocznica tych wydarzeń, które nazwano Poznańskim Czerwcem.
"Chleba i wolności" - 68. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=479A6E814FF6D087C12589DB004E5ADB

Historyk Waldemar Wolanin przedstawia jakie były m.in. powody frustracji społeczeństwa w tamtym czasie.

Do problemów ekonomiczno-gospodarczych dołączył także przesyt stalinizmu i potrzeba polskości wobec kontroli sowieckiej.

Robotnicy domagali się m.in. podwyżek płac i zmniejszenia opodatkowania. Protestujący skandowali takie hasła jak: "Chleba i wolności", "Chcemy Polski katolickiej, a nie bolszewickiej", "My chcemy Boga, żądamy religii w szkołach", "Żądamy podwyżki", a także "Precz z ruską demokracją". Strajk przerodził się w wielotysięczną manifestację, a na ulicach Poznania doszło do walk. Demonstracja została brutalnie stłumiona przez oddziały wojska, milicji i służby bezpieczeństwa.

Na skutek walk około 650 osób zostało rannych. Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej określa ilość ofiar na 58, a najmłodszą z nich był 13-letni uczeń, Romek Strzałkowski.

Wydarzenia z 28 czerwca 1956 roku były przez propagandę PRL-u bagatelizowane i określane jako "wypadki czerwcowe".

Władze komunistyczne zdecydowały się na całkowite odcięcie informacji związanych z wydarzeniami, do których doszło pod koniec czerwca w Poznaniu.

"Poznań był pierwszym miejscem, gdzie robotnicy powiedzieli władzy robotniczej nie" dodaje historyk Waldemar Wolanin zaznaczając, że wydarzenia z 1956 roku przełożyły się na kolejne strajki i demonstracje w PRL-u.

21 czerwca 2006 r. Sejm w drodze uchwały ustanowił 28 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Więcej na temat przebiegu i skutków tych wydarzeń usłyszą Państwo w rozmowie z historykiem Waldemarem Wolaninem w zakładce "Najnowsze audycje".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Andrzej KuśTreść komentarza: Impreza bardzo ciekawa. Będziecie mogli nas posłuchać, zobaczyć, poznać nasze grono i zwyczaje oraz spróbować najzdrowszego jedzenia na świecie jakim jest dziczyzna - musicie tam być !!! To nasze dziedzictwo!!!Data dodania komentarza: 6.08.2024, 11:08Źródło komentarza: Jarosław KuchtaAutor komentarza: KTreść komentarza: Był mega dobrym, ciepłym czlowiekiem, który miał jeszcze wiele planów w głowie do zrealizowania - żal i smutek że go nie ma, wieczny odpoczynek …Data dodania komentarza: 18.07.2024, 22:05Źródło komentarza: Zmarł ks. Mirosław Prokop - proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w SzczebrzeszynieAutor komentarza: DWTreść komentarza: Lubię toData dodania komentarza: 18.07.2024, 11:38Źródło komentarza: Aleksandra CzerwińskaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Piękna impreza.Data dodania komentarza: 12.07.2024, 12:45Źródło komentarza: Jarmark św. Kiliana w SkierbieszowieAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Piękna audycjaData dodania komentarza: 11.07.2024, 20:38Źródło komentarza: XIV Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w PawłówceAutor komentarza: Jarosław FilipiukTreść komentarza: Młody człowiek, wiedza niesamowita! W wywiadzie pana Maksa jest wyraźna nuta pasji, ogromnej wiedzy i doświadczenia. Polecam poczuć ptasznika na dłoni. Dla mnie było to uczucie takiego...piękna, ciepełka, puchu. Coś niesamowitego! Nie bać się, jak hodowca kładzie na dłoni nawet największego pajęczaka, to wie co robi. Nam nic nie grozi, jedyny hamulec mamy w głowie.Data dodania komentarza: 10.07.2024, 14:59Źródło komentarza: Fakty i mity o pajęczakach - czy jest się czego bać?