W 1983 roku, 34 dzieci, które nie mogły wychować się we własnych rodzinach znalazły w Biłgoraju swój dom. 9 rodzin rozpoczęło z nimi codzienne życie i budowanie rodzinnego domu. W 1984 roku placówkę otworzył sam Herman Gmeiner. Wówczas w 15 wioskowych rodzinach razem z zastępczymi matkami SOS w wiosce przebywało 70 dzieci. Od początku działalności Wioski Dziecięcej SOS w Biłgoraju, 35 rodziców SOS tworzyło dla dzieci rodzinne domu. Do 2024 roku, dom w Biłgoraju znalazło 549 dzieci.
O początkach powstawania placówki opowiadał Józef Cap, pierwszy dyrektor SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju:
Obecnie pod opieką Wioski Dziecięcej SOS jest 73 dzieci z pieczy zastępczej w 11 rodzinach oraz w 2 placówkach: specjalistyczno-terapeutycznej i interwencyjnej – tłumaczył obecny dyrektor Marian Łosiewicz:
Od 25 lat mamą w programie SOS Wiosek Dziecięcych jest Jadwiga Król:
Jako samorząd bardzo się cieszymy, że dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej znajdują w tym miejscu miłość, schronienie i poczucie bezpieczeństwa – podkreślał Andrzej Szarlip starosta biłgorajski:
W ramach wydarzenia odbyła się parada historyczna, wręczenie odznaczeń i dyplomów „Przyjaciel Dzieci”, rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Pięknie żyć” oraz VI Dzień Dziecka i Rodziny. Nie zabrakło występów artystycznych, wesołego miasteczka, pokazów strażackich, zabaw rekreacyjnych i przeróżnych atrakcji dla dzieci,
Ponadto wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył odznaczenia państwowe: Złoty oraz Srebrne Krzyże Zasługi, a także Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Napisz komentarz
Komentarze