Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Ma ona charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana Bożym Ciałem została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny, o czym mówi ks. Krzysztof Hawro, wikariusz w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Wólce Panieńskiej.
W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić tę uroczystość bp Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 r. Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono późnej niż samo święto jednak jak zaznacza ks. Krzysztof Hawro obecnie procesja z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii jest nieodłącznie związana z tą uroczystością.
Tego dnia wierni mają obowiązek uczestnictwa we mszy św. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to okazja do publicznego wyznania wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące z sakramentu Eucharystii.
Napisz komentarz
Komentarze