W konferencji wzięli udział znani, wybitni szachiści: autorzy książek, publikacji, felietonów, nauczyciele gry w szachy. Dla uczestników wydarzenia przygotowano wykłady, prelekcje, warsztaty i wiele innych atrakcji.
Jakie wybitne osoby wygłosiły prelekcje?
Odbiorcami prelekcji byli pasjonaci gry w szachy. Jakim zainteresowaniem cieszyło się weekendowe wydarzenie?
Jednym z prelegentów konferencji był zamościanin, autor ponad stu pięćdziesięciu książek dla dzieci. Autor tekstów przyznał, że do gry w szachy zachęcił go stryjek. Zdradził, że aktualnie pracuje nad projektem komiksu o tematyce szachowej.
Jak grę w szachy postrzegają dzieci, a jak osoby dorosłe?
Marcin Strzelec zaznaczył, że szachy są dla dzieci odskocznią od nowoczesnych urządzeń technologicznych.
Jednym z wykładowców konferencji był najlepszy nauczyciel gry w szachy w Polsce. Poprzez strategiczne myślenie, szachy kształtują zdolność koncentracji i pamięci.
Zwieńczeniem wydarzenia był seans gry jednoczesnej, który rozegrano w sali konferencyjnej zamojskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Szachiści mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami ponieważ po przeciwnej stronie szachownicy zagrał - międzynarodowy Mistrz, sędzia szachowy, autor wielu książek Witalis Sapis. Jakim poziomem gry wykazali się uczestnicy symultany?
Witalis Sapis dodał, że umiejętności szachowe przydatne są w życiu codziennym.
Witalis Sapis zdradził, że swoje hobby do gry w szachy odkrył mając kilkanaście lat.
Czy gry w szachy może nauczyć się każdy? Zdaniem Witalisa Sapisa, żeby nauczyć się nazewnictwa poszczególnych figur i zasad w jaki sposób mogą się one poruszać po szachownicy, potrzebne są jedynie chęci. Doskonalenie gry i strategii wymaga od zawodnika cierpliwości.
Ogólnopolska konferencja szachowa pt. „Szachy w życiu człowieka” jest już za nami, ale wkrótce, bo dn. 08.06 w Zamościu zorganizowany zostanie czwarty, ostań turniej z cyklu „Szachowe Talenty Miasta Zamość”. Wydarzenie składa się z czterech turniejów, a nagrodą specjalną dla najlepszego uczestnika wydarzenia będzie stypendium finansowe oraz medal wydrukowany w technologii 3D. Dzieci i młodzież, którzy wezmą udział w turnieju podzieleni będą na poszczególne kategorie wiekowe. Na wydarzenie serdecznie zaprasza Andrzej Czochra.
Patronat Honorowy nad konferencją „Szachy w życiu człowieka" 2024 objęła Komisja Międzynarodowa Federacji Szachowej "Szachy w edukacji". Szczegółowych informacji na temat zbliżających się wydarzeń szachowych udziela Andrzej Czochra pod numerem telefonu: 606 966 403.
Rozmowa z organizatorem Ogólnopolskiej konferencji szachowej, Andrzejem Czochrą, prezesem Zamojskiego Klubu Szachowego.
Rozmowa z Jarosławem Siekiem z Zamościa, autorem książek o tematyce sportowej oraz Marcinem Strzelcem, nauczycielem gry w szachy z Lublina.
Rozmowa z Krzysztofem Krupą, najlepszym nauczycielem gry w szachy w Polsce.
Rozmowa z Witalisem Sapisem, międzynarodowym mistrzem, sędzią szachowym, autorem książek.
Napisz komentarz
Komentarze