Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Trwają zapisy na Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny

Jubileuszowa XXXV edycja Czteroetapowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny zbliża się wielkimi krokami!
Trwają zapisy na  Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny

W dn. 28-31.08, czyli od środy do soboty przez malownicze tereny naszego regionu poprowadzi Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Jest to unikalna impreza sportowa w skali całego kraju, składająca się z czterech etapów następujących dzień po dniu o łącznej długości 100 km. Bieg jest szczególnym wydarzeniem sportowo – historycznym, ponieważ przypomina o „Dzieciach Zamojszczyzny", ofiarach wojny. Dzieci mieszkające na Zamojszczyźnie, podczas II wojny światowej objęto przymusowymi wysiedleniami w celu założenia tam nowych osad dla ludności etnicznie niemieckiej z innych krajów Europy. Podczas sierpniowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, szczególnymi bohaterami będą zawodnicy, którzy poprzez swój start upamiętnią te osoby, informuje Mateusz Ferens, dyrektor zamojskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. 

W sportowym wydarzeniu wezmą udział: biegacze, rolkarze, osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach tzw. handbike'ach oraz osoby niedowidzące i niewidome. Przez jakie miejscowości poprowadzą poszczególne etapy wydarzenia?

Główną bazą i punktem wyjściowym biegu jest miasto Zamość, miasto idealne, nazywane również Perłą Renesansu i Padwą Północy, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie w Zamościu, w obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji zlokalizowane będzie miasteczko i biuro zawodów, gdzie zaplanowano weryfikację uczestników oraz wspólne wyjazdy na miejsce startu. Codziennie przed startem poszczególnych etapów, będą odbywać się tu odprawy sędziowskie i weryfikacja uczestników. W biegu można wystartować w jednym dowolnym etapie, kilku lub na wszystkich odcinkach tras. Wszystkie etapy biegu prowadzą nawierzchnią asfaltową, co sprawia, że bieg jest wymagający. Zdaniem Mateusza Ferensa do każdego z etapów należy się odpowiednio przygotować. 

Jakie trasy zaplanowano dla biegaczy?
 
I etap rozpoczynający Zamojską setkę wystartuje z Rynku Wielkiego w Zamościu i poprowadzi do Zwierzyńca, słynnego turystycznego miasta ukrytego wśród lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Łączny dystans jaki zawodnicy pokonają w pierwszy dzień to 31,500 km. Jest to zarazem najdłuższy etap biegu. 

II etap to ponad 30 km trasa wiodąca szlakami Roztocza do pięknego Krasnobrodu- uzdrowiska położonego na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy Biegu Pokoju wystartują z miejscowości Hubale, pokonując kolejne kilometry będą przebiegać przez malownicze miejscowości takie jak: Kosobudy, Guciów, Bondyrz, z finałem w Krasnobrodzie położonym w dolinie rzeki Wieprz. 


III etap to najkrótszy dystans z naszej czteroetapówki (16,600 km) z metą w Skierbieszowie. Gmina Skierbieszów położona jest w północnej części Powiatu Zamojskiego na pograniczu Ziemi Chełmskiej i Zamojskiej na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Mimo krótkiego dystansu, trasa jest bardzo wymagająca poprzez liczne wzniesienia i zakręty. 

IV etap jest półmaratonem im. Czesławy Kwoki (dziecko Zamojszczyzny, jedna z ofiar niemieckich akcji wysiedleń przeprowadzanych na Zamojszczyźnie), który wystartuje z Nielisza, zaś metą będzie Rynek Wielki w Zamościu. Wizytówką Gminy Nielisz jest „zamojskie morze”- zalew, który liczy sobie niemal 1000 ha powierzchni, a istniejąca tu zapora spełnia rolę tarasu widokowego. To właśnie na zaporze zalewu w Nieliszu przewidziany jest start do ostatniego etapu, będącego zarazem półmaratonem. Zwieńczeniem czterodniowego wysiłku uczestników będzie meta w sercu Zamościa, czyli na Renesansowym Rynku Wielkim. 

W trakcie trwania IV etapu Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny (31.08) zaplanowano także wydarzenia towarzyszące m.in. biegi dla dzieci i młodzieży. Jaką trasą i na jakich dystansach pobiegnie młodsza grupa biegaczy? 

Bieg będzie objęty Patronatem Honorowym przedstawicieli władz miejskich i centralnych. Ambasadorem biegu została znana wszystkim w naszym mieście i regionie biegaczka Aleksandra Jakubczak. Wszystkie informacje dotyczące biegu i wydarzeń towarzyszących są udostępniane na stronie internetowej: KLIKNIJ oraz na fanpage’u facebook’owym OSiR Zamość.


Więcej na temat Czteroetapowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny usłyszymy w rozmowie z Mateuszem Ferensem, dyrektorem zamojskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III