W dn. 28-31.08, czyli od środy do soboty przez malownicze tereny naszego regionu poprowadzi Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Jest to unikalna impreza sportowa w skali całego kraju, składająca się z czterech etapów następujących dzień po dniu o łącznej długości 100 km. Bieg jest szczególnym wydarzeniem sportowo – historycznym, ponieważ przypomina o „Dzieciach Zamojszczyzny", ofiarach wojny. Dzieci mieszkające na Zamojszczyźnie, podczas II wojny światowej objęto przymusowymi wysiedleniami w celu założenia tam nowych osad dla ludności etnicznie niemieckiej z innych krajów Europy. Podczas sierpniowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, szczególnymi bohaterami będą zawodnicy, którzy poprzez swój start upamiętnią te osoby, informuje Mateusz Ferens, dyrektor zamojskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
W sportowym wydarzeniu wezmą udział: biegacze, rolkarze, osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach tzw. handbike'ach oraz osoby niedowidzące i niewidome. Przez jakie miejscowości poprowadzą poszczególne etapy wydarzenia?
Główną bazą i punktem wyjściowym biegu jest miasto Zamość, miasto idealne, nazywane również Perłą Renesansu i Padwą Północy, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie w Zamościu, w obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji zlokalizowane będzie miasteczko i biuro zawodów, gdzie zaplanowano weryfikację uczestników oraz wspólne wyjazdy na miejsce startu. Codziennie przed startem poszczególnych etapów, będą odbywać się tu odprawy sędziowskie i weryfikacja uczestników. W biegu można wystartować w jednym dowolnym etapie, kilku lub na wszystkich odcinkach tras. Wszystkie etapy biegu prowadzą nawierzchnią asfaltową, co sprawia, że bieg jest wymagający. Zdaniem Mateusza Ferensa do każdego z etapów należy się odpowiednio przygotować.
Jakie trasy zaplanowano dla biegaczy?
I etap rozpoczynający Zamojską setkę wystartuje z Rynku Wielkiego w Zamościu i poprowadzi do Zwierzyńca, słynnego turystycznego miasta ukrytego wśród lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Łączny dystans jaki zawodnicy pokonają w pierwszy dzień to 31,500 km. Jest to zarazem najdłuższy etap biegu.
II etap to ponad 30 km trasa wiodąca szlakami Roztocza do pięknego Krasnobrodu- uzdrowiska położonego na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy Biegu Pokoju wystartują z miejscowości Hubale, pokonując kolejne kilometry będą przebiegać przez malownicze miejscowości takie jak: Kosobudy, Guciów, Bondyrz, z finałem w Krasnobrodzie położonym w dolinie rzeki Wieprz.
III etap to najkrótszy dystans z naszej czteroetapówki (16,600 km) z metą w Skierbieszowie. Gmina Skierbieszów położona jest w północnej części Powiatu Zamojskiego na pograniczu Ziemi Chełmskiej i Zamojskiej na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Mimo krótkiego dystansu, trasa jest bardzo wymagająca poprzez liczne wzniesienia i zakręty.
IV etap jest półmaratonem im. Czesławy Kwoki (dziecko Zamojszczyzny, jedna z ofiar niemieckich akcji wysiedleń przeprowadzanych na Zamojszczyźnie), który wystartuje z Nielisza, zaś metą będzie Rynek Wielki w Zamościu. Wizytówką Gminy Nielisz jest „zamojskie morze”- zalew, który liczy sobie niemal 1000 ha powierzchni, a istniejąca tu zapora spełnia rolę tarasu widokowego. To właśnie na zaporze zalewu w Nieliszu przewidziany jest start do ostatniego etapu, będącego zarazem półmaratonem. Zwieńczeniem czterodniowego wysiłku uczestników będzie meta w sercu Zamościa, czyli na Renesansowym Rynku Wielkim.
W trakcie trwania IV etapu Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny (31.08) zaplanowano także wydarzenia towarzyszące m.in. biegi dla dzieci i młodzieży. Jaką trasą i na jakich dystansach pobiegnie młodsza grupa biegaczy?
Bieg będzie objęty Patronatem Honorowym przedstawicieli władz miejskich i centralnych. Ambasadorem biegu została znana wszystkim w naszym mieście i regionie biegaczka Aleksandra Jakubczak. Wszystkie informacje dotyczące biegu i wydarzeń towarzyszących są udostępniane na stronie internetowej: KLIKNIJ oraz na fanpage’u facebook’owym OSiR Zamość.
Więcej na temat Czteroetapowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny usłyszymy w rozmowie z Mateuszem Ferensem, dyrektorem zamojskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Napisz komentarz
Komentarze