Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Sympozjum naukowe w 360 rocznicę objawień św. Antoniego

Przez dwa dni (11-12.05) radecznickie sanktuarium przeżywało obchody 360. rocznicy objawień św. Antoniego.
Sympozjum naukowe w 360 rocznicę objawień św. Antoniego

Autor: fot. bernardyni_Facebook

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w sobotę Mszą świętą w bazylice, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński. W dalszej części zaplanowano sympozjum naukowe szeroko ukazujące historię objawień św. Antoniego, jego kult i cuda dokonujące się za jego przyczyną, historię obecności oo. bernardynów w tym miejscu, a także zabytkowy charakter obiektu klasztornego. 

Chcieliśmy poprzez naukowe spojrzenie na całe to radecznickie dziedzictwo św. Antoniego, podziękować mu za jego wstawiennictwo, podsumowywał o. Sylwester Skirliński, kustosz sanktuarium w Radecznicy.

Jednym z prelegentów sobotniego sympozjum był ks. bp Mariusz Leszczyński, który ukazywał żywotność kultu św. Antoniego na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Na drugi dzień obchodów rocznicy objawień św. Antoniego (12.05) zaplanowano uroczystą Mszę świętą jubileuszową pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Mariana Rojka.

Przypomnijmy, 360 lat temu, 8 maja 1664 roku na Łysej Górze, u stóp której leży Radecznica święty Antoni ukazał się Szymonowi Tkaczowi. W kilku objawieniach wyrażał życzenie, aby w tym miejscu powstał kościół i zapewniał, że gromadzący się tutaj jego czciciele otrzymają od Boga liczne łaski. Z czasem powstała w tym miejscu świątynia, którą zaopiekowali się ojcowie bernardyni. Dzięki nim sława św. Antoniego z radecznickiego sanktuarium stale rosła, a góra objawień stała się miejscem wielotysięcznych pielgrzymek. W sanktuarium wierni doświadczali wielu łask za wstawiennictwem św. Antoniego. Od 2015 roku kościół klasztorny zyskał godność Bazyliki Mniejszej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze