Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Żywa Biblioteka

Tworzą ją ludzie o różnych narodowościach, religiach, światopoglądach. To „Żywa Biblioteka”. Pomysł na spotkanie i rozmowę z drugim człowiekiem powstał dzięki wolontariuszce Rebece z Hiszpanii, która pracowała Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem” w Zamościu.
Żywa Biblioteka

W ubiegłą sobotę w Książnicy Zamojskiej przeprowadzono tę inicjatywę. Zebranych wprowadziła w temat Katarzyna Chmura, koordynatorka projektu.

POSŁUCHAJ

Wśród „żywych książek”, które można było „wypożyczyć” był 31-letni Michał Król z Zamościa, osoba z (nie) pełnosprawnością, dla którego niepełnosprawność to normalność. Na co dzień pracuje w Stowarzyszeniu Krok za krokiem. Rozmawiała z nim na miejscu Małgorzata Godzisz.

POSŁUCHAJ

Nie widzi świata w kolorach. Na nos zakłada „różowe okulary”. 17-letnia Klaudia z Zamościa chętnie pomaga innym i radzi swoim czytelnikom by nie oceniali jej po okładce.

POSŁUCHAJ

Rozmów z żywymi książkami udało nam się przeprowadzić więcej. Ich emisja wkrótce na antenie Katolickiego Radia Zamość. Żywa Biblioteka w Zamościu uzyskała Honorowy Patronat Rzecznika Praw Obywatelskich dra Adama Bodnara, a także Prezydenta Miasta Zamościa Andrzeja Wnuka. Żywa Biblioteka jest projektem edukacyjnym z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji i ochrony Praw Człowieka. Pierwsza Żywa Biblioteka odbyła się w 2000 roku w Danii, a w Polsce takie wydarzenia mają miejsce od 2007 roku.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze