Bieg jest szczególnym wydarzeniem sportowo – historycznym, ponieważ przypomina o „Dzieciach Zamojszczyzny", ofiarach wojny. Dzieci mieszkające na Zamojszczyźnie, podczas II wojny światowej objęto przymusowymi wysiedleniami w celu założenia tam nowych osad dla ludności etnicznie niemieckiej z innych krajów Europy. Podczas sierpniowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, szczególnymi bohaterami będą zawodnicy, którzy poprzez udział w wydarzeniu upamiętniają te osoby. O martyrologii wydarzeń okresu II wojny światowej przypomniał Julian Grudzień, wieloletni prezes Polskiego Związku Więźniów Obozów Koncentracyjnych Okręg Zamość.
Podczas wojny celem okupantów było wysiedlenie polskiej ludności i zajęcie terenu. Julian Grudzień jako „Dziecko Zamojszczyzny" dotkliwe przeżył wydarzenia okresu wojny ponieważ jako dziecko stracił ojca.
Bieg jest szczególnym wydarzeniem, ponieważ nawiązuje to smutnych wydarzeń, o których warto pamiętać.
Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny składa się z czterech etapów, których łączny dystans wynosi 100 km. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji zlokalizowane będzie miasteczko i biuro zawodów, gdzie zaplanowano weryfikację uczestników oraz wspólne wyjazdy na miejsce startu.
W biegu można wystartować w jednym dowolnym etapie, kilku lub na wszystkich odcinkach tras. W tym sportowym wydarzeniu wezmą udział: biegacze, rolkarze, osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach tzw. handbike'ach oraz osoby niedowidzące i niewidome. Przez jakie miejscowości poprowadzą poszczególne etapy wydarzenia?
Pierwszy etap rozpoczynający Zamojską setkę wystartuje z Rynku Wielkiego w Zamościu i poprowadzi do Zwierzyńca (31,500 km). Będzie to najdłuższy etap biegu. Drugi etap wystartuje z miejscowości Hubale i poprowadzi przez malownicze miejscowości tj.: Kosobudy, Guciów, Bondyrz, z finałem w Krasnobrodzie (30,8025 km). Trzeci etap, najkrótszy dystans poprowadzi z Sitańca do Skierbieszowa (16,600 km). Czwarty etap to półmaraton im. Czesławy Kwoki (dziecko Zamojszczyzny, jedna z ofiar niemieckich akcji wysiedleń przeprowadzanych na Zamojszczyźnie). Bieg wystartuje z Nielisza, a meta zlokalizowana będzie na zamojskim Rynku Wielkim.
Bieg będzie objęty Patronatem Honorowym przedstawicieli władz miejskich i centralnych. Ambasadorem biegu została znana wszystkim w naszym mieście i regionie biegaczka Aleksandra Jakubczak. Wszystkie informacje dotyczące biegu i wydarzeń towarzyszących są udostępniane na stronie internetowej: KLIKNIJ oraz na fanpage’u facebook’owym OSiR Zamość.
Zapisy KLIKNIJ
Napisz komentarz
Komentarze