Jaka idea przyświecała jego pomysłodawcom powiedziała nam Marta Słomianowska, nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 2 w Zamościu, która wraz z przewodnikiem turystycznym, Marią Rzeźniak, organizuje konkurs:
Marzec to miesiąc w którym Polacy przypominają życie i ofiary poniesione dla Polski przez żołnierzy wyklętych. Warto o nich pamiętać i przekazywać ich historie młodemu pokoleniu – podkreśliła Marta Słomianowska:
Podczas finału konkursu odbyła się wycieczka po Zamościu, w trakcie której młodzież w zespołach oraz indywidualnie odpowiadała na pytania konkursowe. W drugiej części uczniowie wysłuchali wykładu dr Justyny Dudek z oddziału IPN w Lublinie, poświęconego „Służbie kobiet w konspiracji oraz obejrzeli film dokumentalny poświęcony kobiecie niezłomnej pt.: „Inka”.
Lubelszczyzna ma postaci, także kobiety, o których warto mówić i pamiętać – zaznaczyła w rozmowie dr Justyna Dudek:
Zapytaliśmy młode pokolenie, jak rozumie patriotyzm. Mówią przedstawicielki zespołu „Forte” z Gimnazjum nr 1 w Zamościu, który przygotował część artystyczną na finał konkursu:
W konkursie wzięło udział 10 drużyn z 6 zamojskich szkół:
- Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie
- Zespół Szkół w Żdanowie
- I Społeczne Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Zamościu
- Zespół Szkół w Werbkowicach
- Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamojskiego XVI Ordynata w Zamościu
- Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu.
I miejsce zajął zespół z Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamojskiego XVI Ordynata w Zamościu (skład: Kamila Śledź, Wiktoria Tochman oraz Mateusz Kasjaniuk), II miejsce – zespół Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu (skład: Ada Kostrubiec, Wiktor Wachowicz, Jakub Kopiel), a III miejsce przypadło zespołowi I Społecznego Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Zamościu (skład: Danuta Ciupała, Aleksandra Magryta oraz Nina Kowalczyk).
Nagrodę główną otrzymała Wiktoria Tochman z Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamojskiego XVI Ordynata w Zamościu.
Dłuższą relację z tego wydarzenia usłyszą Państwo już wkrótce na antenie KRZ.
Napisz komentarz
Komentarze