Kształtowanie się idei królewskości Maryi w narodzie polskim swymi początkami sięga epoki jagiellońskiej. Manifestowała się ona przede wszystkim w ikonografii przedstawiającej Maryję, u stóp której klęczeli władcy, składając w geście hołdu swe królewskie insygnia. Prywatne formy osobistego oddania się Maryi przez naszych władców, jak również powierzenie Jej w opiekę całego państwa znalazły swoje rozwinięcie w ślubach króla Jana Kazimierza złożonych w katedrze lwowskiej 1 kwietnia 1656 roku, mówi ks. Rafał Kowalczuk, wicedyrektor Katolickiego Radia Zamość.
Ślubowanie lwowskie można uważać za oficjalne ustanowienie Maryi Królową Polski, a ponieważ złożono je w związku ze zwycięską obroną Jasnej Góry, tytuł Królowej Polski jeszcze bardziej przylgnął do Wizerunku Jasnogórskiego. Dopełnieniem ślubowań lwowskich była uroczysta koronacja Cudownego Obrazu w 1717 roku. W sposób liturgiczny usankcjonowano wtedy akt mający znaczenie polityczne. Maryja stała się faktyczną i pełnoprawną Władczynią Polski.
Polacy na przestrzeni dziejów wielokrotnie zwracali się z prośbą do Maryi o jej wstawiennictwo, dodaje ks. Kowalczuk.
Uroczystość NMP Królowej Polski wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.
Napisz komentarz
Komentarze