To wydarzenie ma ogromną wartość dla naszego regionu – tłumaczył wicestarosta Tomasz Rogala:
Sejmik ma na celu przede wszystkim ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje i obrzędy – wyjaśniała dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury i współorganizator Sejmików, Renata Ćwik:
Przedstawienia i spektakle dotyczą najczęściej dawnej codzienności życia na wsi:
Teatry wiejskie przeżywają swoisty renesans i jest to niezwykle ważne dla naszego kraju – zaznaczał Artur Sępoch, zastępca dyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie:
W całej Polsce jest pięć tego typu międzywojewódzkich spotkań teatralnych i stanowią one niejako eliminacje do wydarzenia ogólnopolskiego. Obok Tarnogrodu odbywają się także w Stoczku Łukowskim, Kaczorach pod Piłą, w Ożarowie i Bukowinie Tatrzańskiej.
W tegorocznej edycji Sejmiku wzięło udział dziesięć zespołów z czterech województw: lubelskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Przez trzy dni na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury wystąpiło 15 wiejskich amatorskich zespołów ludowych, którzy przedstawili m.in. obrzędy i zwyczaje związane z grabieniem ściółki, szykowaniem posagu dla panny młodej, dożynkami, Andrzejkami, grabieniem siana, młocką, a także z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.
Prezentacjom zespołów towarzyszą zajęcia warsztatowe z Radą Artystyczną i wystawy fotograficzne, a także stoiska z rękodziełem i regionalnymi przysmakami.
Organizatorami wydarzenia byli: Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej w Tarnogrodzie oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem i wsparciem finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Starosty Biłgorajskiego i Burmistrza Tarnogrodu.
Napisz komentarz
Komentarze