Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Jeże są pożyteczne dla naszego ekosystemu

Dokąd nocą tupta jeż? Odpowiedzią na rozwiązanie zagadki z dzieciństwa jest chęć zdobycia pożywienia.
Jeże są pożyteczne dla naszego ekosystemu

W okresie zimy jeże żyją w zakamarkach i norkach, w których czują się bezpiecznie. Przełom marca i kwietnia to czas, kiedy jeże budzą się z zimowego snu i udają się w poszukiwaniu pożywienia. Jeże odżywiają się: owadami, dżdżownicami, żabami, małymi gryzoniami czy jaszczurkami. Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt przyznała, że jeże są mięsożerne. 

Jeże, mimo uzbrojenia w postaci kolców, mają swoich wrogów, do których należą: lisy, borsuki czy psy, zwłaszcza myśliwskie.

Dużym zagrożeniem dla jeży są nie tylko psy, ale również samochody. Przełom maja i czerwca, to czas intensywnego żerowania jeży. Ten rodzaj ssaków wędruje często ulicami i ogromna ich ilość ginie w wyniku zdarzeń drogowych. Widząc jeża na drodze warto zwolnić lub zatrzymać się i przenieść go w bezpieczne miejsce. W jaki sposób należy przenieść jeża, by się nie pokłuć? 

Największym zagrożeniem dla życia jeży jest działalność człowieka. Poprzez wycinanie miejskiej zieleni, pozbywamy się miejsc, w których jeże mogłyby się schronić. Natomiast używanie toksycznych środków chemicznych, jakie stosujemy do zwalczania owadów i ślimaków prowadzą do zatrucia i śmierci jeży.

Jeże to pożyteczne stworzenia, a ich rolą w ekosystemie jest przede wszystkim pozbywanie się szkodników. Jeśli chcemy, aby nasze uprawy były obfite i piękne, pozwólmy, aby w naszych przydomowych ogrodach zadomowił się jeż. Te czteronogie ssaki są przyjaźnie nastawione do człowieka, a czy jeża da się oswoić? Jakimi produktami możemy dokarmiać jeże? Odpowiedzi na te pytania oraz inne ciekawostki usłyszymy w „Poradniku weterynaryjnym” w piątek (26.04) o godz. 10.40, na który serdecznie zapraszamy. Gościem audycji będzie Anna Smyk, lekarz weterynarii.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III