W okresie zimy jeże żyją w zakamarkach i norkach, w których czują się bezpiecznie. Przełom marca i kwietnia to czas, kiedy jeże budzą się z zimowego snu i udają się w poszukiwaniu pożywienia. Jeże odżywiają się: owadami, dżdżownicami, żabami, małymi gryzoniami czy jaszczurkami. Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt przyznała, że jeże są mięsożerne.
Jeże, mimo uzbrojenia w postaci kolców, mają swoich wrogów, do których należą: lisy, borsuki czy psy, zwłaszcza myśliwskie.
Dużym zagrożeniem dla jeży są nie tylko psy, ale również samochody. Przełom maja i czerwca, to czas intensywnego żerowania jeży. Ten rodzaj ssaków wędruje często ulicami i ogromna ich ilość ginie w wyniku zdarzeń drogowych. Widząc jeża na drodze warto zwolnić lub zatrzymać się i przenieść go w bezpieczne miejsce. W jaki sposób należy przenieść jeża, by się nie pokłuć?
Największym zagrożeniem dla życia jeży jest działalność człowieka. Poprzez wycinanie miejskiej zieleni, pozbywamy się miejsc, w których jeże mogłyby się schronić. Natomiast używanie toksycznych środków chemicznych, jakie stosujemy do zwalczania owadów i ślimaków prowadzą do zatrucia i śmierci jeży.
Jeże to pożyteczne stworzenia, a ich rolą w ekosystemie jest przede wszystkim pozbywanie się szkodników. Jeśli chcemy, aby nasze uprawy były obfite i piękne, pozwólmy, aby w naszych przydomowych ogrodach zadomowił się jeż. Te czteronogie ssaki są przyjaźnie nastawione do człowieka, a czy jeża da się oswoić? Jakimi produktami możemy dokarmiać jeże? Odpowiedzi na te pytania oraz inne ciekawostki usłyszymy w „Poradniku weterynaryjnym” w piątek (26.04) o godz. 10.40, na który serdecznie zapraszamy. Gościem audycji będzie Anna Smyk, lekarz weterynarii.
Napisz komentarz
Komentarze