O celach i założeniach konferencji mówiła w rozmowie Justyna Wąsala Góra, prezes Fundacji Bambini:
O diagnozie zaburzeń ze spektrum autyzmu, na czym polega i jakie są przesłanki do jej wykonania w mówiła w swojej prelekcji Lidia Młodowiec, pedagog specjalny i terapeuta środowiskowy w Fundacji Bambini Dzieciom:
Z kolei Beata Ignaczewska, pedagog specjalny i certyfikowany superwizor stosowanej analizy zachowania w rozmowie podkreślała, jak ważnym elementem placówki edukacyjnej, diagnostycznej i terapeutycznej jest superwizja:
Ponadto z prelekcją wystąpili: Katarzyna Janicka, nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi z niepełno sprawnościami, która mówiła na temat „Łączy nas sport – sport inkluzją”, Anna Szalast, dyrektor MOPR w Chełmie i dr n. społ. Stanisław Białek, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, którzy mówili o instytucjach i formach wsparcia dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością, a także Małgorzata Paprota, dyrektor Oddziału Lubelskiego PFRON oraz Iwona Podkowa-Nowak, specjalista ds. CIDON, które wyjaśniały założenia realizację programu „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością. Konferencję zakończyło wystąpienie Agnieszki Sitko, psychologa dziecięcego i terapeutę integracji sensorycznej nt. „Dziewczynki ze spektrum autyzmu – trudności diagnostyczne i terapeutyczne”.
Konferencja miała wymiar praktyczny i pomocowy dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością oraz opiekunów osób dorosłych z niepełnosprawnością. Można było skorzystać z indywidualnych konsultacji w zakresie form wsparcia dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością m.in. dotyczących opieki wytchnieniowej.
Swoje stanowisko na temat profilaktyki i promocji zdrowia wystawili pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia – Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego w Lublinie. Bardzo chętnie wsparliśmy tak ważną inicjatywę – podkreślała Teresa Michalska, kierownik Delegatury NFZ w Zamościu:
Przygotowano także stoisko ze sprzętem np. oprogramowanie mówik, sprzęt do usprawniania funkcji słuchu i wzroku, integracji sensorycznej oraz sprzęt do rehabilitacji ruchowej.
Taka konferencja to wielkie wsparcie dla rodziców, szczególnie tych, którzy dopiero rozpoczynają diagnozowanie swojego dziecka właśnie pod kątem spektrum – zaznaczała Anna Porzuc-Róg, pomoc nauczyciela w Zespole Szkół Specjalnych i mama dziecka z zespołem Aspergera:
Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem: Rzecznika Praw Dziecka, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Narodowego Funduszu Zdrowia - Odział Wojewódzki w Lublinie.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Katolickie Radio Zamość.
Napisz komentarz
Komentarze