Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tradycyjny strój zamojski

Dawniej ubierano się inaczej niż dzisiaj. Dziś na dawne stroje ludowe patrzymy z podziwem i sentymentem, bo niektóre ich elementy wymagały kunsztu, zwłaszcza w zdobieniach.

Pierwsze informacje o stroju zamojskim pochodzą z 1856 roku, a zawdzięczamy je Józefowi Gluzińskiemu. Prawdopodobnie ostateczny kres użytkowania tradycyjnego stroju zamojskiego przyniosła I wojna światowa.

Jednym z głównych elementów męskiego stroju zamojskiego była płótnianka. Co to takiego? – wyjaśnia Jolanta Kalinowska-Obst, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna.

Strój zamojski był dosyć skromny, w porównaniu ze strojami z innych części Polski. W stroju kobiecym elementem charakterystycznym była spódnica wykończona szczotką.

Ozdobą stroju zamojskiego był haft.

Strój był elementem tożsamości i wizytówką. Świadczył o przynależności do określonej grupy społecznej i był wyrazem stanu posiadania. Swoim przepychem podkreślał wagę uroczystości, związanych zarówno z porządkiem kalendarza obrzędowego i kościelnego, jak i osobistych wydarzeń w życiu pojedynczego mieszkańca wsi.

Więcej na temat tradycyjnego stroju zamojskiego usłyszą Państwo w kolejnej audycji „Lubelszczyzna na ludowo”, na którą zapraszamy w niedzielę (21.04) o godz. 9.35.

Audycje archiwalne dostępne są na naszej stronie internetowej: https://www.radiozamosc.pl/s/710/lubelszczyzna-na-ludowo

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze