Całość programu konferencji została podzielona na dwa bloki. W pierwszym od godz. 9.00 będzie można zapoznać się ze stanem badań dotyczącym dworów, a w drugim od godz. 14.00 ze studium przypadków wybranych założeń dworsko-pałacowych i zamków.
W trakcie konferencji będzie można wysłuchać prelekcji m.in. dr hab. Michała Kurzeja z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na temat pałaców i dworów wokół Lwowa, prof. dr hab. Tadeusza Epszteina z Instytutu Historii PAN, o założeniach dworsko-ogrodowych województwa lwowskiego, czy prof. dr hab. Henryka Gmiterka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na temat historii pałacu Feliksa Antoniego Łosia w Narolu. Uczestnicy będą mieli możliwość także bezpłatnego zwiedzenia Zespołu Cerkiewnego w Radrużu.
Konferencja towarzyszy działalności Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej utworzonego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.
Wydarzeniem towarzyszącym konferencji jest spotkanie wokół książki pt. „Dzieci Kazimierza”. Spotkanie z autorem, prof. Michałem P. Garapichem z London Metropolitan University, poprowadzi Janusz Radwański z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Spotkanie odbędzie się bezpośrednio po zakończeniu konferencji, w piątek, 19 kwietnia 2024 r., o godz. 18.
Napisz komentarz
Komentarze