W sobotę (06.04) na zamojskim Rynku Wielkim odbyły się XXI Regionalne Zawody Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze. Uczestnikami zawodów byli młodzicy do lat 13, juniorzy w wieku 14-17 lat oraz seniorzy powyżej lat 18. Model balonu na ogrzane powietrze, to model lżejszy od powietrza. Podczas zawodów balony uzyskały swoją wyporność na skutek ogrzania powietrza gazem. Modele zostały wykonane z lekkich materiałów, co umożliwiło długi czas lotu. Organizację zawodów wznowiono po przerwie, spowodowanej pandemią.
Jakie reprezentacje wzięły udział w zawodach?
Lot każdego balonu mierzony był od chwili wypuszczenia go w górę.
Ile czasu musieli poświęcić zawodnicy, by skleić model balonu z bibuły?
Zamojskie niebo w sobotę było częściowo zachmurzone i było wietrznie. Jednak balonom szybującym wysoko w górę z zaciekawieniem przyglądali się mieszkańcy.
Dla uczestników zawody były okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu - mówi jeden ze współorganizatorów zawodów.
XXI Regionalne Zawody Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
Modele musiały być wykonane solidnie, by podczas lotu utrzymały się czasowo jak najdłużej w powietrzu. W napełnieniu balonu ogrzanym powietrzem i wypuszczeniu go wysoko w górę wziął udział reprezentant osiedlowej modelarni im. Jana Zamoyskiego. Ile czasu zawodnik poświecił, by skleić swój balon?
Co zawodnikom, którzy od lat zajmują się sklejaniem maszyn lotniczych, podoba się najbardziej w modelarstwie?
Bartłomiej Mandziuk ma na swoim koncie już pewne sukcesy.
Modelarstwo to odwzorowywanie rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli. Jako hobby pojmowane jest jako: rozrywka, zabawa, a także sport.
W Regionalnych Zawodach Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze udział wzięli także bracia: Paweł, Kacper i Karol Graszta. Chłopcy na zajęcia do Modelarni im. Jana Zamoyskiego uczęszczają dwa razy w tygodniu od dwóch lat. Co jest fascynującego w sklejaniu elementów konstrukcyjnych?
Roman Bikowski, dodał, że podczas Zawodów Modeli Balonów, które zostały zorganizowane na zamojskim Rynku Wielkim, zgromadzona widownia miała okazję także podziwiać wystawę samolotów, które na lotnisku w Mokrem osiągają zawrotne prędkości.
Należy dodać, że osoby dorosłe, które posiadają w swoich zasobach modele zdalnie sterowane spotykają się w każdą niedziele na lotnisku Aeroklubu Ziemi Zamojskiej w Mokrem. Tam prezentowane są pokazowe loty, które dzięki dużym prędkościom latają na wysokie odległości.
Roman Bikowski podał wyniki zawodników, którzy zajęli najlepsze miejsca w kategoriach: młodzik, junior i senior.
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali dyplomy, a zdobywcom trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii wręczono okazałe statuetki.
Osoby zainteresowane konstruowaniem maszyn lotniczych (modeli samolotów swobodnie latających i na uwięzi) mogą kształcić i rozwijać swoje umiejętności w modelarni im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Gdzie znajduje się siedziba pracowni?
Dlaczego, zdaniem Romana Bikowskiego, warto swój wolny czas poświęcić na sklejanie rożnego rodzaju modeli?
Kolejne XXII Regionalne Zawody Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze będą ciekawe ze względu na kształt balonów.
Gdzie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń jakie organizuje instruktor modelarstwa Roman Bikowski?
Organizatorem wydarzenia była Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu, a współorganizatorami: Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu oraz Aeroklub Ziemi Zamojskiej.
Rozmowa z jednym z pasjonatów modelarstwa. Ireneusz Rabiega własnoręcznie sklejone modeli samolotów prezentuje na licznych wystawach. Duze modele możemy podziwiać w niedzielę na lotnisku Aeroklubu Ziemi Zamojskiej w Mokrem.
Więcej zdjęć znajduje się na naszym facebookowym profilu KLIKNIJ
Napisz komentarz
Komentarze