Do Światowego Dnia Sportu pozostał jeszcze jeden dzień. Eksperci podkreślają, że systematyczny wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzycy, depresji, chorób układu krążenia, otyłości czy nowotworów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia choroba otyłościowa do 2035 roku dotknie ponad 1,9 miliarda osób na całym świecie. Zachowania prozdrowotne trzeba promować od jak najmłodszych lat, bo epidemia otyłości to główny czynnik rozwoju cukrzycy - podkreślają eksperci. Skąd może wynikać niechęć do zajęć wychowania fizycznego w szkołach? Główny problem stanowi niechęć do wykonywanych ćwiczeń ponieważ wiąże się to wysiłkiem fizycznym. Natomiast dzieciom otyłym, z pozoru łatwe do wykonania ćwiczenia sprawiają trudność. Zdaniem trenera karate, uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportu wpływa pozytywnie na rozwój psychoruchowy młodego człowieka.
Jeśli na co dzień jemy regularnie i zdrowo, a dodatkowo dostarczamy odpowiednią dawkę ruchu (dużo chodzimy, spacerujemy, jeździmy rowerem l), z pewnością możemy pozwolić sobie na dostarczenie większej ilość kalorii. Zdaniem dietetyk Kingi Stopy jest wiele korzyści dla naszego zdrowia i psychiki wynikających z regularnej aktywności fizycznej.
Według statystyk, brak aktywności fizycznej skraca życie. Zgodnie z nowymi rekomendacjami, dorośli powinno robić 10 000 kroków dziennie. Wśród dzieci i młodzieży zaleca się aktywność o umiarkowanej lub dużej intensywności aerobowej.
Napisz komentarz
Komentarze