Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Bricomarché

Wiatr i ciepłe powietrze uniosły balony wysoko w górę!

Warsztat Terapii Zajęciowej z Zamościa zorganizował XXII zawody balonów na ogrzane powietrze o „Mały Puchar Gordon- Bennetta”.
Wiatr i ciepłe powietrze uniosły balony wysoko w górę!

Widowiskowe zmagania modelarzy odbyły się piątek (15.03) na zamojskim Rynku Wielkim. W zawodach uczestniczyły osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Konstrukcyjnie modele musiały być wykonane solidnie, by podczas prezentacji utrzymały się czasowo jak najdłużej w powietrzu.

Na Rynku Wielkim zagościło dziewięć drużyn z Zamościa i powiatu zamojskiego.

W napełnieniu balonu ogrzanym powietrzem i wypuszczeniu go wysoko w górę wzięły udział przedszkolaki z Zamościa. 

W XVIII wieku w doświadczeniach z balonami przodowała Francja. Pierwszymi pasażerami historycznego lotu były zwierzęta - powiedział Andrzej Niezgoda.

Cała tajemnica czasu lotu tkwi w materiale, z którego wykonany jest balon. Jeden z dłuższych lotów, jakie zaprezentowano nad zamojskim Rynkiem Wielkim, przekroczył trzy minuty. 

Balonom szybującym w górę z zaciekawieniem przyglądali się mieszkańcy miasta. Najlepszej drużynie wręczono przechodni puchar, który ufundował Kierownik WTZ z Orlicz – Dreszera w Zamościu. Organizatorami zawodów i fundatorem pucharu i nagród był Warsztat Terapii Zajęciowej z Ul. Orlicz – Dreszera 14 w Zamościu, a współorganizatorami był Warsztat Terapii Zajęciowej przy Parafii Św. Michała i pracownia modelarska Szkoły Podstawowej nr 10 w Zamościu. Dyrektorem Sportowym Zawodów był Instruktor modelarstwa lotniczego i kosmicznego Andrzej Niezgoda, a sędzią głównym – terapeuta zajęciowy Mirosław Juszczak.

Osoby zainteresowane konstruowaniem maszyn lotniczych mogą kształcić i rozwijać swoje umiejętności w modelarni, której siedziba mieści się w Szkole Podstawowej Nr 10 z oddziałami integracyjnymi w Zamościu. W pracowni budowane są różnego rodzaju modele samolotowe swobodnie latające lub na uwięzi. Zajęcia prowadzi instruktor modelarstwa sportowego - Andrzej Niezgoda. Modelarstwo sportowe to także umiejętne wykonanie techniki rzutowej. Aby maszyna utrzymała się na odpowiednim poziomie, jak najdłużej w powietrzu, ważny jest jej start. Niebawem, bo wraz z nadejściem wiosny modelarze zaprezentują swoje konstrukcyjne maszyny na ogólnodostępnym torze dla modeli akrobacyjnych, który w tym roku powstał na osiedlu Planty.


                                                                                                                                      Wszystkim modelarzom życzymy  wysokich lotów
 

Wyniki:

Miejsce 1 – WTZ Orlicz – Dreszera Zamość    – 20 sek

Miejsce 2 – WTZ Oszczów - 188 sek

Miejsce 3 – WTZ Rozłopy - 119 sek

Miejsce 4 – Szkoła podstawowa nr 10  Zamość - 110 sek

Miejsce 5 - WTZ Józefów - 109 sek

Miejsce 6 - WTZ Wolica Brzozowa - 107 sek

Miejsce 7 – WTZ Św. Michał Zamość - 80 sek

Miejsce 8 – Przedszkole nr 3 Zamość - 79 sek

Miejsce 9 – DPS Żdanowska Zamość- 57 sek















 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze