Łatwo wyliczyć, ze pierwszy konkurs odbył się w 1993 roku, a jego inicjatorami i do dzisiaj organizatorami są członkowie Oddziału PTTK Biłgoraju w osobach pana Mariana Kurzyny i Tomasza Brytana. Konkurs na przestrzeni już prawie ćwierćwiecza odbywał się w różnych miejscach: siedzibie Oddziału PTTK w Biłgoraju przy ul. Kościuszki, Biłgorajskim Centrum Kultury, Szkole Podstawowej Nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego Biłgoraju, a od kilkunastu lat nieprzerwanie gości w Miejskim Zespole Szkół w Biłgoraju. Konkurs ma też czasami wymiar międzywojewódzki, kiedy do rywalizacji przyłącza się Szkoła im. Jana Pawła II z Huty Krzeszowskiej.
Konkurs adresowany jest do uczniów biłgorajskich szkół i odbywa się na dwóch płaszczyznach: indywidualnej i zespołowej we wszystkich kategoriach wiekowych z podziałem na szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne). W swojej historii w rywalizacji oprócz wszystkich szkół Biłgoraja brały udział szkoły z Dereźni, Dąbrowicy, Gromady, Soli, Tarnogrodu, Hedwiżyna, Księżpola, Majdanu Starego.
W swojej historii największe triumfy święcili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, Uczniowie Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej, Szkoły Podstawowej nr 1 i 5 w Biłgoraju.
Przez większą część swego istnienia pytania testowe do konkursu redagował wspomniany pan Marian Kurzyna, a potem pan Tomasz Brytan, Od kilku lat pytania przygotowują nauczyciele historii biłgorajskich szkół: pan Piotr Szymanik, panie: Mariola Ulidowska, Alina Typko, Małgorzata Palikot, Dorota Balicka, Kinga Birut Solak. Natomiast od kilkunastu lat pytania zdjęciowe przygotowuje pan Andrzej Czacharowski.
Organizację konkursu na przestrzeni tych ponad dwudziestu lat wspierały przede wszystkim; Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Burmistrz Miasta Biłgoraj, Wójt Gminy Biłgoraj.
Najczęściej konkursowi towarzyszył rajd szlakiem powstańców styczniowych po Ziemi Biłgorajskiej. Dzięki organizacji rajdów dzieci i młodzież biłgorajskich szkół odwiedziła większość miejsc związanych z postaniem styczniowym. Uczestnicy rajdu byli na cmentarzach lub pod powstańczymi pomnikami w Tarnogrodzie, Siekanym, Potoku Górnym i Zagródkach, Ciosmach, Józefowie, Górecku Kościelnym, Tarnowoli, Łukowej. Wzgórzu Polak w okolicach Tereszpola czy Zwierzyńcu.
W tym roku, 15 marca, odświeżona zostanie powstańcza trasa ze Wzgórza Polak do Zwierzyńca. W trakcie rajdu zapalone zostaną znicze na pomniku upamiętniającym zwycięska bitwę powstańczą z 3 września 1863 roku oraz na mogile powstańczej w Zwierzyńcu i zwierzynieckim powstańczym cmentarzu. Na rajd zapraszamy wszystkie chętne szkoły. Rajd zakończy się na parkingu przy Leśnictwie Tereszpol.
Napisz komentarz
Komentarze