Dzień kobiet obchodzony 8 marca to święto ustanowione przez ONZ w 1975 roku, w uznaniu „zasług wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne”.
Święto wywodzi się z ruchów socjalistycznych i zostało ustanowione po zamieszkach i strajkach kobiet – robotnic fabryk w Nowym Jorku, podczas których kobiety domagały się wyrównania płac oraz równych praw politycznych. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki.
W Europie pierwsze ruchy emancypacyjne rozpoczęły się w Wielkiej Brytanii – mówi Andrzej Maziarz, historyk z Muzeum Arsenał w Zamościu.
Pierwszym nowożytnym terytorium, w którym wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet, było terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Tam kobiety mogły głosować od 1869 roku. Jako pierwsze w Europie prawa wyborcze kobietom nadały kraje skandynawskie – zaznaczył Andrzej Maziarz.
28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej, w którym kobiety otrzymywały prawa wyborcze. Dekret stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci”.
Napisz komentarz
Komentarze