Jeszcze do niedawna były uważane za gorszą odmianę języka wobec języka ogólnego. Taka opinia wciąż dominuje w niektórych kręgach. Na szczęście społeczna pozycja gwar, o których właśnie mowa, obecnie zmienia się, m.in. na skutek modnej obecnie tendencji do regionalizacji, pielęgnowania swoich korzeni, historii kultury „małej ojczyzny”. Warto pamiętać, że gwary stanowią nasze dziedzictwo kulturowe – mówi prof. Halina Pelc, dialektolog.
Gwary ludowe odegrały w dziejach narodu polskiego, w tym także w dziejach polskiego języka literackiego rolę, której nie da się przecenić.
Gwara stanowi podstawowy symbol i nośnik kultury, której wytwory są opisywane właśnie w języku. W gwarze – jak w zwierciadle – możemy się przyjrzeć kulturze ludowej, ponieważ w niej utrwalone jest całe słownictwo nazywające wytwory tej kultury, zarówno materialnej, jak i duchowej oraz historia społeczności nią się posługującej.
Zapraszamy Państwa na kolejną audycję z cyklu „Lubelszczyzna na ludowo”, w której bliżej poznamy gwarę zamojską. Gościem audycji będzie znawca gwar lubelskich, prof. Halina Pelc, dialektolog. Na audycję LNL zapraszamy w niedzielę (03.03) o godz. 9.35.
Napisz komentarz
Komentarze