Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Żołnierze Wyklęci - (nie)zapomniani bohaterowie

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W wielu regionach naszego kraju upamiętniamy tych, którzy po II Wojnie Światowej prowadzili walkę partyzancką z kolejnym okupantem, nie zgadzając się na sowietyzację Polski.
Żołnierze Wyklęci - (nie)zapomniani bohaterowie

Autor: Fot. Archiwum IPN

Źródło: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/38960,Zolnierze-Wykleci-walka-o-Polske.html

Dlaczego żołnierze drugiej konspiracji nie złożyli broni? Tłumaczy historyk Waldemar Wolanin.

Jednym z najdłużej ukrywających się Żołnierzy Niezłomnych był Andrzej Kiszka ps."Dąb", który podczas II Wojny Światowej był członkiem Batalionów Chłopskich oraz Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny żył, walczył i ukrywał się na terenie Biłgoraja, Ciosmów i Maziarni. Jaki był jego dalszy los oraz jak komuniści próbowali zamazać pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego?

Waldemar Wolanin podkreśla czego uczą nas postawy Żołnierzy Wyklętych.

Temat żołnierzy walczących z komunistycznym terrorem wciąż budzi kontrowersje i spory w kręgach społecznych.

Ostatnim Żołnierzem Wyklętym był Józef Franczak ps."Lalek". 21 października 1963 roku został otoczony przez 37 funkcjonariuszy SB i ZOMO i zmarł w wyniku postrzału w serce. W 2008 roku w uznaniu zasług w walce o wolną i niepodległą Polskę, prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Józefa Franczaka Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Więcej na temat Żołnierzy Wyklętych usłyszą Państwo w rozmowie z historykiem Waldemarem Wolaninem w zakładce "Najnowsze audycje".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze