Zamordowany przez komunistyczną bojówkę w 1946 r. ks. Michał Rapacz będzie kolejnym Polakiem wyniesionym przez Kościół katolicki do godności błogosławionego. Dekret w sprawie włączenia ks. Michała Rapacza do grona błogosławionych papież Franciszek zatwierdził na początku roku, 24 stycznia.
Historię życia Sługi Bożego ks. Rapacza, przybliża wikariusz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Wólce Panieńskiej, ks. Krzysztof Hawro.
Po wyzwoleniu ks. Michał Rapacz pomagał żołnierzom z podziemia niepodległościowego, którzy ukrywali się przed UB. Niechęć księdza do nowych władz państwowych przejawiała się m.in. w kazaniach. Miejscowi działacze określali go mianem „wroga ustroju”, a jego postawa była jednym z tematów obrad w czasie zebrań partyjnych.
W latach 1986–1987 krakowski biskup pomocniczy Julian Groblicki, zachęcony przez papieża Jana Pawła II rozpoczął gromadzenie dokumentów i zbieranie świadectw w sprawie męczeńskiej śmierci. Zabezpieczono 21 zeznań świadków naocznych (de visu), którzy wskazywali na heroiczne życie i męczeńską śmierć ks. Michała. Ojciec Święty Franciszek wyznaczył datę beatyfikacji ks. Michała Rapacza, męczennika czasów komunizmu i kapłana archidiecezji krakowskiej, na dzień 15 czerwca br.
Napisz komentarz
Komentarze