W takim przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza, który może usunąć przedmiot metodą endoskopową lub operacyjnie. Jeśli zwierzak nie reaguje na bodźce zewnętrzne: słuch dotyk i dźwięk oznacza, że stracił przytomność. W takiej sytuacji naszą natychmiastową reakcją powinno być podjęcie resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Jak samodzielnie wykonać RKO u psa informuje Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt.
Resuscytację krążeniowo - oddechową podejmujemy w sytuacji, gdy nasz pies jest nieprzytomny. Jeśli pies nie reaguje nalży upewnić się, że nie ma żadnych przeszkód blokujących przepływ powietrza. Aby rozpocząć sztuczne oddychanie należy otworzyć pysk psa odciągając język do przodu. Następnie należy przymknąć nozdrza i wykonać dwa wolne wdechy, aby wypełnić nimi klatkę piersiową psa. Jeśli pies nie oddycha należy rozpocząć uciskanie klatki piersiowej uciskając co dwie sekundy. Stosunek ucisku klatki piersiowej do wentylacji powinien wynosić 15:2 Liczba uciśnięć u psów średnich wynosi 30, a u psów dużych 15. Zdaniem Anny Smyk resuscytację powinny prowadzić dwie sposoby.
Gdzie u psa umiejscowione jest serce?
Na jaką głębokość należy uciskać klatkę piersiową?
W jakim przypadku resuscytacja krążeniowo - oddechowa powinna prowadzona być metodą przez nos?
Ilość wdmuchiwanego powietrza zależy od masy psa.
Należy pamiętać, że najważniejsze jest jak najszybsze przetransportowanie psa do weterynarza, aby uzyskać profesjonalną opiekę medyczną. RKO podobna jest do tej jaka stosowana jest u ludzi. Zdaniem Anny Smyk lepiej jest podjąć jakiekolwiek reakcje zmierzające do przywrócenia czynności życiowych niż nie zrobienie niczego.
Resuscytacja może być trudna i wymagać znajomości technik i umiejętności, dlatego ważne jest aby przejść odpowiednie szkolenie przed podjęciem takiego działania.
Więcej o resuscytacja krążeniowo -oddechowej usłyszą Państwo w poradniku weterynaryjnym w najbliższy piątek (26.01) na naszej radiowej antenie o godz. 9.40. Gościem rozmowy będzie Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt.
Napisz komentarz
Komentarze