Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Powstanie Styczniowe 1863

22 stycznia 1863 roku rozpoczęło się Powstanie Styczniowe – najdłużej trwający zryw niepodległościowy epoki porozbiorowej.
Powstanie Styczniowe 1863
Patrol powstańczy, Maksymilian Gierymski

Źródło: https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/zbiory/446597

. Zapoczątkowane w Europie Wiosną Ludów ruchy społeczne przybierały na sile, także w Polsce manifestacje patriotyczne wzmagały się już od początku lat 60. XIX wieku. Narastające nastroje niepodległościowe wzmogły represje carskie, włącznie z krwawym tłumieniem manifestacji patriotycznych. Wówczas zarządzono brankę do wojska, która przyśpieszyła decyzję o powstaniu. Mówi historyk, dr Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego. 

Na Lubelszczyźnie prężnie działała konspiracja, dzięki której zaopatrywano powstańców w broń, wyposażenie i organizowano zaplecze medyczne. 

Ważną rolę w powstaniu odegrało duchowieństwo – podkreśla dr Jacek Feduszka.

Na terenie Lubelszczyzny w czasie Powstania Styczniowego rozegrało się ponad 200 bitew i potyczek. W lubelskich lasach zachowało się wiele śladów pamięci przypominających o wydarzeniach z drugiej połowy XIX wieku. 18 stycznia minęła 160. rocznica bitwy pod Mołożowem.

Powstanie trwało do jesieni 1864 roku. Jego uczestników spotkały liczne represje, m.in. zsyłki na Sybir, konfiskata majątków, aresztowano i zesłano na Syberię ponad półtora tysiąca księży, nasilono również rusyfikację – wprowadzono zakaz używania języka polskiego w szkołach, miejscach publicznych, urzędach.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze