W maju biegacze będą mieli szansę zmierzyć się z malowniczymi trasami Roztocza na pięciu dystansach: 10, 20, 30, 44, 62 kilometry. Biegi poprowadzą przez tereny należące do Roztoczańskiego Parku Narodowego, a także częściowo przez rezerwaty przyrody m.in.: „Szumy"; „Czartowe Pole”; rezerwat „Nad Tanwią" i rezerwat „Św. Rocha”. Sławomir Konopka, organizator i aktywny biegacz oraz prezes fundacji „Na Ratunek" zdradził, że celem tej sportowej inicjatywy była organizacja jednego wydarzenia w różnych miejscowościach: Krasnobrodzie, Zwierzyńcu, Józefowie i Suścu. Zawodnikom, którzy goszczą na naszych pięknych terenach najbardziej podoba się to, że co roku każda z tras jest inna.
Zgodnie z powiedzeniem, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia” podobnie jest ze sportem. Biegacze, którzy odczuwają niedosyt przemierzonych kilometrów w nogach z roku na rok zwiększają dystans.
Biegacze, którzy zapiszą się na majowe wydarzenie będą mieli okazję zobaczyć na własne oczy uroki Roztocza. Jakich atrakcji mogą spodziewać się zawodnicy, którzy wybiorą jeden z pięciu dystansów?
Na najkrótszym odcinku trasy na 10 kilometrów po przekroczeniu granicy Rezerwatu Świętego Rocha zdecydowana większość trasy poprowadzi przez zalesiony teren. Zbliżając się do celu biegu zawodnicy przebiegną uliczkami Krasnobrodu, a następnie pobiegną zalewem w kierunku mety.
Na dłuższym odcinku trasy, bo na 20 kilometrów zawodnicy wystartują z Majdanu Sopockiego. Trasa poprowadzi wokół zalewu i rzeki Sopot. Biegacze pobiegną przez następujące miejscowości: Ciotuszę Starą i Nowiny aż do Józefowa. Punkt odżywczy będzie zlokalizowany w Piekiełku na Górze Kamień, gdzie będzie można uzupełnić brakujące elektrolity. Dalej trasa poprowadzi do rezerwatu Świętego Rocha, gdzie w niedalekiej odległości będzie znajdował się punkt odżywczy. Po obiegnięciu zalewu trasa poprowadzi do linii mety w Krasnobrodzie.
Przez jakie miejscowości poprowadzi dystans 30 kilometrów? Trasa wystartuje z Suśca, a następnie biegacze pobiegną do wieży widokowej i żółtymi polami rzepaku. Kolejnymi punktami biegu będą: Majdan i Ciotusza Stara. Atrakcjami na trasie będą rezerwaty przyrody „Czarny Las” i „Piekiełko”. Kolejnym punktem będzie Góra Kamień, na którą biegacze będą musieli wspiąć się na sam szczyt. Dalej trasa poprowadzi rezerwatem Świętego Rocha, a ostatnie finiszowe kilometry wyznaczone będą wokół zalewu w kierunku mety.
Z kolei zawodnicy, którzy lubią czuć kilometry w nogach będą mieli okazję wystartować w maratonie. Na 44- kilometrową trasę biegacze wyruszą z Oseredka i już na samym początku zaliczą słynne „bobrowisko”. Ten etap dostarczy nogom chłodu, a zawodnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Dalej trasa poprowadzi rzeką Tanwią, która słynie z pięknych wodospadów. Tam zlokalizowany będzie punkt odżywczy: z owocami, słodkościami, przekąskami i różnego rodzaju napojami. Następnie biegacze pokonają pięć kilometrów, by za chwilę skosztować ciepłej zupy. Opuszczając Susiec zawodnicy zmierzając w kierunku Majdanu Sopockiego zobaczą jedną z roztoczańskich wież widokowych. Kolejnymi punktami do pokonania będzie miejscowość Ciotusza Stara oraz rezerwaty przyrody „Piekiełko” i „Święty Roch”. Będąc w Krasnobrodzie na biegaczy czekać będzie już tylko meta.
Jakie trudności organizatorzy przygotują dla biegaczy, którzy zdecydują się wystartować w najdłuższym biegu, który wynosi 62 kilometry? Start zawodników zaplanowano w józefowskim kamieniołomie, a dalej bieg poprowadzi ścieżkami „Babiej Doliny” do „Czartowego Pola”. Tam zlokalizowany będzie pierwszy punkt zaopatrzeniowy. Kolejną przyrodniczą atrakcją będzie kamieniołom w Nowinach. Z jego szczytu rozlega się panorama Puszczy Solskiej, malowniczego kompleksu leśnego złożonego głównie z borów sosnowych. Następnymi celami biegaczy będą miejscowości Oseredek, Las Wieleński oraz odcinek specjalny zwany „bobrowiskiem”. Po wielu wrażeniach zawodnicy będą mogli nacieszyć oczy rzeką i widokami Szumów. Nieopodal zlokalizowany będzie punkt odżywczy z przepysznymi regeneracyjnymi przysmakami i napojami. Dalej wyznaczona trasa będzie wiodła wzdłuż pięknych na żółto kwitnących pól rzepaku. Po pokonaniu trasy kolejny punkt odżywczy będzie umiejscowiony nad zalewem w Majdanie Sopockim. Ostatni etap trasy pokieruje biegaczy już do mety, ale wcześniej będą musieli pobiec rezerwatami Piekiełka i Świętego Rocha.
Sławomir Konopka podkreślił, że do wszystkich pięciu dystansów należy się wcześniej przygotować. Dla każdego dystansu przewidziany jest określony limit czasowy. Ważne jest rozłożenie sił i dostosowanie tempa do długości trasy.
Każdy biegacz, który zdecyduje się wystartować w majowym Ultra Roztoczu musi mieć plecak biegowy lub nerkę, gdzie zmieścimy obowiązkowy sprzęt sportowy m.in.: bidon na wodę i folię NRC. Obowiązkowy jest także telefon, który przed biegiem powinien być naładowany. Każdy zawodnik może wgrać sobie na telefon trasę biegu, a w przypadkach losowych zadzwonić do organizatora po pomoc. Trasa co roku jest doskonale oznakowana, więc biegnąć należy tylko patrzeć przed siebie.
Biegacze wiedzą, że odzież i obuwie powinny być dostosowane do warunków pogodowych. W maju warto ubrać się w lekkie, przewiewne i wygodne ubrania. Nerkę, plecak lub kamizelkę biegową warto wyposażyć: w bukłak i dodatkowe bidony na napoje izotoniczne, elektrolity, żele i odżywki. W maju z pewnością przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne i czapeczka typu kaszkietówka. Biegacze, którzy brali już udział w poprzednich edycjach Ultra Roztocza wiedzą ,że nie muszą wyposażać swoich plecaków w dodatkowe jedzenie ponieważ w punktach żywnościowych można zaopatrzyć się w: owoce, przekąski ciasta i rożnego rodzaju napoje.
Ci, którzy nie znajdą wolnego terminu w swoim kalendarzu biegowym, by wystartować w majowym „Ultra Roztoczu” mogą dokonać zapisów na inne biegi wchodzące w skład „Tour de Zbója”. W przyszłym roku zaplanowano biegi w następujących terminach: „Zimowy Janosik” (10.02.), „Zimowy Bojko Trial" (02.03.), „Smok” (19.10).
W ramach przygotowań do zawodów fundacja „Na Ratunek” przygotowuje biegaczy do zawodów sportowych. W takich obozach sportowych mogą brać udział wszyscy chętni, nawet rodziny z dziećmi. Mogą w nich uczestniczyć zarówno zawodnicy, którzy rozpoczynają swoją biegową przygodę oraz biegacze zaawansowani. Obozy odbywają się na terenie Europy, a uczestnicząc w nich można poprawić: sprawność fizyczną, kondycję i wydolność organizmu.
10 km – Krasnobród – Krasnobród
20 km – Majdan Sopocki – Krasnobród
30 km – Susiec – Krasnobród
44 km – Oseredek – Krasnobród
62 km – Józefów – Krasnobród
Zapisy na Ultra Roztocze 2024 kliknij
Relacja z Ultra Roztocza 2020 kliknij
Napisz komentarz
Komentarze