Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Niedrożność dróg oddechowych u psa. Jakie są skuteczne metody pomocy w nagłych przypadkach?

Psy uwielbiają bawić się różnego rodzaju przedmiotami typu: gumowymi gryzakami czy piszczącymi zwierzątkami. Jednak lubią także rozszarpywać i połykać przedmioty napotkane na swojej drodze do jakich można zaliczyć: dziecięce zabawki i pluszaki, a także skarpetki czy chusteczki higieniczne.
Niedrożność dróg oddechowych u psa. Jakie są skuteczne metody pomocy w nagłych przypadkach?

Jeśli dojdzie do połknięcia takiego przedmiotu powinniśmy jak najszybciej podjąć odpowiednią interwencję ponieważ połknięta rzecz może doprowadzić do niedrożności dróg oddechowych. Jakimi domowymi sposobami możemy wywołać zwrócenie danego przedmiotu na zewnątrz informuje Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt.

Zbyt szybkie połykanie posiłku może spowodować zachłyśnięcie, a to w konsekwencji może doprowadzić do poważnych powikłań np. uszkodzenia gardła. Objawy zachłyśnięcia mogą powodować trudności z oddychaniem, wymioty czy kaszel. W przypadku podejrzenia, że pies zachłysnął się pokarmem, takie objawy możemy uśmierzyć delikatnie masując dolną część szyi zwierzęcia. Jednak w poważniejszych przypadkach, kiedy nasz pies połknie twarde ciało obce np. plastikowy klocek skutki zdrowotne mogą być poważniejsze. W takim przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza, który udrożni drogi pokarmowe.

W przypadku połknięcia przedmiotu, który nie jest możliwy do wydalenia konieczne jest usunięcie go w gabinecie lekarza weterynarii metodą endoskopową. Jakie objawy świadczą o niedrożności dróg oddechowych?

Niewydolność krążeniowo - oddechowa u psów nie zawsze świadczy o zadławieniu. Może być wynikiem różnych czynników, w tym chorób: serca, płuc czy nerek. Gdy nasz pies jest chory nie jesteśmy w stanie samodzielnie udzielić mu pomocy. 

Jeśli pies zmaga się np. z chorobą serca musimy pogodzić się z faktem, że nasz czworonożny przyjaciel do końca życia zdany jest na przyjmowanie leków.

Więcej o niewydolności krążeniowo – oddechowej usłyszą Państwo w „Poradniku weterynaryjnym” w najbliższy piątek (22.12) na naszej radiowej antenie o godz. 9.40. Gościem rozmowy będzie lekarz weterynarii Anna Smyk, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze