Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Bricomarché

Święto świętego Andrzeja Apostoła

30 listopada Kościół przeżywa święto świętego Andrzeja Apostoła.
Święto świętego Andrzeja Apostoła

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:El_Greco_-_St._Andrew_-_Google_Art_Project.jpg

Andrzej pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim, ale mieszkał ze św. Piotrem, swoim starszym bratem i jego teściową w Kafarnaum. Był - jak Piotr - rybakiem. Był początkowo uczniem Jana Chrzciciela i pierwszym powołanym apostołem Jezusa - tłumaczy ks. dr Sławomir Korona, moderator Dzieła Biblijnego w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Przez cały okres publicznej działalności Pana Jezusa należał do Jego najbliższego otoczenia. W tradycji badano jego apostolską działalność po Zesłaniu Ducha Świętego. Ojcowie Kościoła uważają, że św. Andrzej pracował w Scytii (kraju leżącym pomiędzy Dunajem a Donem będąc Apostołem Słowian), ponadto miał także pracować w Poncie, w Kapadocji i w Bitynii, skąd udał się do Achai. Wszystkie źródła są zgodne, że św. Andrzej zakończył swoje apostolskie  życie śmiercią męczeńską ok. 60 roku w Patras w Achai, na drzewie krzyża.

Kult św. Andrzeja był zawsze w Kościele bardzo żywy. Dla prawosławnych św. Andrzej jest jednym z najważniejszych świętych, nazywają go Apostołem Słowian. Według ich tradycji św. Andrzej dotarł nad Dniepr i Don i jest założycielem Kijowa.

Święty Andrzej jest czczony jako patron małżeństw, podróżujących, rybaków, rycerzy, woziwodów, rzeźników. Ten orędownik zakochanych wspomaga w sprawach matrymonialnych i wypraszaniu potomstwa. Atrybutami Świętego są: "krzyż św. Andrzeja" w kształcie litery X, księga, ryba, sieć. Formę krzyża św. Andrzeja mają znaki drogowe ustawiane przy przejazdach kolejowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze