W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe - zryw niepodległościowy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Jego wybuch poprzedziło utworzenie w 1828 roku tajnego sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawie, na czele którego stanął ppor. Piotr Wysocki. Powstanie organizacji było konsekwencją pogarszającej się sytuacji politycznej w Królestwie Polskim.
Co ostatecznie zdecydowało o wybuchu Powstania Listopadowego? - mówi dr Jacek Feduszka, historyk.
Rok 1830 przyniósł w Królestwie Polskim radykalizację nastrojów wśród klasy robotniczej, ze względu na pogarszające się warunki życia. W tej sytuacji spiskowcy liczyli na wsparcie warszawiaków w chwili rozpoczęcia walk, choć należy pamiętać, że trzon powstania stanowili wojskowi.
Na trop spiskujących trafiła policja podporządkowana Wielkiemu Księciu Konstantemu, wobec czego przyspieszono decyzję o wybuchu powstania.
Ważną rolę w powstaniu odegrał Zamość - podkreśla dr Jacek Feduszka.
Powstanie trwało 10 miesięcy, w czasie których 140 tys. ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy. Powstanie listopadowe upadło 21 października 1831 r. i było największym zrywem niepodległościowym XIX wieku. Twierdza Zamość poddała się w nim jako ostatnia.
Napisz komentarz
Komentarze