Dla psów najgroźniejszymi chorobami odkleszczowymi są babeszjoza i anaplazmoza. Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt zaznaczyła, że obecnie przebieg tych chorób ma zupełnie inne objawy jak kiedyś.
Usunięcie kleszcza z ciała jest to tylko zabieg estetyczny ponieważ nie wiemy czy był on nosicielem zakaźnej choroby. Jeśli w całości usuniemy kleszcza powinniśmy go włożyć do plastikowego lub szklanego pudełeczka w celu przebadania go laboratoryjnie w gabinecie weterynaryjnym. Jaki jest koszt takiego badania?
Najskuteczniejszą metodą, dzięki której możemy ustrzec nasze domowe zwierzęta przed kleszczami są tabletki, których dodatkowo działanie możemy wspomóc obrożami owadobójczymi. Tego typu obroże mogą sprawdzić się ale tylko u tych ras psów, które mają krótką sierść.
Jeśli kleszcz jest zakażony może zapoczątkować u psów choroby jakimi są babeszjoza i anaplazmoza. Jednak ta druga choroba jest poważniejsza i nieleczona może doprowadzić do śmierci.
W jaki sposób leczyć anaplazmozę?
Inną poważną chorobą jest parwowiroza. Pierwsze jej objawy świadczą o tym, że pies jest osłabiony i śpiący. Nie powinniśmy bagatelizować objawów tej choroby ponieważ nieleczona pozwala na przeżycie zaledwie 10% psów. Za najważniejsze prognostycznie uważa się pierwsze cztery dni choroby.
Jak wygląda leczenie parwowirozy?
Więcej o chorobach sezonowych usłyszą Państwo w poradniku weterynaryjnym w najbliższy piątek (27.10) na naszej radiowej antenie o godz. 9.40. Gościem rozmowy będzie Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt.
Napisz komentarz
Komentarze